Лимбажи (општина)

Лимбажи (латвиски: Limbažu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Лимбажи
Limbažu novads
Општина
Limbažu novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеЛимбажи
Управа
 • ГрадоначалникДиѕис Земерс
Површина
 • Вкупна1,170,9[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно19,728[2]
Мреж. местоwww.limbazi.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди