Оваа статија е за покраината Лејте. За други значења, видете Лејте (појаснување).

Лејте е покраина на Филипините која е сместена во Источен Висајас Регионот . Главен град е Таклобан и се наоѓа на Лејте Островот. Лејте се наоѓа западно од Самар, северно од Јужен Лејте и јужно од Билиран.

Лејте
Провинцискиот грб на Лејте
Провинцискиот грб на Лејте
Мапа на Филипините со факти за Лејте highlighted
Мапа на Филипините со факти за Лејте
Регион Источен Висајас (Регион VIII)
Главен град Таклобан
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 3
 - Општини 41
 - Барангај 1.641
 - Конгресионални дистрикти 5
Население 14-та
 - Вкупно (2000) 1.592.336
 - Густина 279/km² (24-та)
Површина 12-та
 - Вкупно 5.712,8 km²
Основана 1543 и 10 март, 1917
Јазици себуански, варајски
Гувернер Карлос Џерико Петила (Lakas-CMD)
Административна зграда во Лејте

Стопанство Уреди

Економијата на Лејте во најголема мера е зависна од земјоделието. Најмногу се произведува ориз и кикирики.

Административна поделба Уреди

Лејте е поделен на 40 општини и 3 града.

Градови Уреди

Надворешни врски Уреди

 
Комеморативна седница на високо ниво во чест за 60 години од битката на Лејте на 20 октомври 2004
 
Промотивен материјал во чест на битката на Лејте во 1942
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли