Лепоглава (хрватски: Lepoglava) — гратче во Хрватска. Гратчето се наоѓа во Вараждинската жупанија во Северна Хрватска. Гратчето се наоѓа југозападно од Вараждин, западно од Иванец и североисточно од Крапина.

Лепоглава
град
Лепоглавски манастир
Лепоглавски манастир
Знаме на Лепоглава
Држава Хрватска
Жупанија Вараждинска
Управа
 • ГрадоначалникМаријан Шквариќ
Население (2011)[1]
 • Вкупно8,283 (општина)
 • град4,174
Часовен појассредноевропско време (UTC+1)

Население уреди

Според пописот од 2011 година, Општина Лепоглава имала население од 8,283 жители во следниве населени места:[1]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Лепоглава“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски уреди