Ленгенфелд унтерм Штајн

село и поранешна општина во Германија

Ленгенфелд унтерм Штајн (германски: Lengenfeld unterm Stein; или уште наречена Ленгенфелд/Штајн) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 година е дел од општината Зидајхсфелд.

Ленгенфелд унтерм Штајн
Место во Зидајхсфелд
Поглед кон Ленгенфелд
Поглед кон Ленгенфелд
Поглед кон Ленгенфелд
Грб на Ленгенфелд унтерм Штајн
Ленгенфелд унтерм Штајн во рамките на Германија
Ленгенфелд унтерм Штајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општина Зидајхсфелд
Основни податоци
Површина 13,34 км2
Надм. височина 260 м
Население 1.246  (31 декември 2010)
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99976
Повик. бр. 036027
Портал l-u-st.de
Координати 51°12′53″N 10°13′18″E / 51.21472° СГШ; 10.22167° ИГД / 51.21472; 10.22167