Александра Каролин „Лекси“ Греj (англиски: Alexandra Caroline „Lexie“ Grey) е измислен лик од телевизиската серија на ABC, Вовед во анатомија. Ликот е толкуван од Чилер Ли, а е создаден од Шонда Рајмс. Од четвртата сезона таа се појавува како главна улога.[1] Таа е нарекувана „Лексипедија“ од Алекс Карев и „Малата Греј“ од нејзиното момче Марк Слоун.

Александра Каролин Греј
Alexandra Caroline Grey
Лик од Вовед во анатомија
Dr. Lexie Grey.jpg
Чилер Ли како Д-р Лекси Греј
Прво појавување Пробувам 1-2-3
Создаден од Шонда Рајмс
Толкуван од Чилер Ли
Информации
Прекар(и) Лексипедија
„3“
Малата Греј
Алијас(и) Лекси
Занимање Хируршки стажист во Сиетл Грејс
Титула Доктор по медицина
Врски и односи
РомансиМарк Слоун (момче)
Алекс Карев (сексуална врска)
Џорџ О‘Мали (поранешно момче)
PодителиТачер Греј (татко)
Сузан Греј (мајка; почината)
Браќа и сестриМередит Греј (полу-сестра по таткова линија)
Моли Греј Томпсон (сестра)
РодниниЛора Греј Томпсон (внука)
Ерик Томпсон (зет)

СоздавањеУреди

РазвојУреди

КарактерУреди

ВрскиУреди

Фабула на ликотУреди

ПрифатеностУреди

РеференцииУреди