Лекоански јазик

Лекоанскиот или рикански јазикјазичен изолат кој се зборува источно од езерото Титикака во Боливија. За јазикот има извештаи дека е исчезнат, иако се забележале од 20 до 40 активни говорници на јазикот. Лекоанците се околу 80 на број. Според уставот на Боливија, јазикот е еден од службените јазици во државата.

Лекоански јазик
Leko, Rik’a
Застапен воБоливија
Подрачјеисточно од Титикака
Говорници20 (2001)  
Јазично семејство
Статус
Службен воБоливија
Јазични кодови
ISO 639-3lec

НаводиУреди

  • Alain Fabre, 2005, Diccionario etnolingüístico y guía bibliográfica de los pueblos indígenas sudamericanos: LEKO[1]

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди