Ледено доба (филм од 2002)

Ледено доба (англиски: Ice Age) — американски анимиран филм од 2002 година, во режија на Крис Веџ и Карлос Салдана, според сценариото на Мајкл Ј. Вилсон и Мајкл Берг. Гласовите ги позајмуваат: Реј Романо, Џон Легуизамо, Денис Лири, Џек Блек, Горан Вишњиќ, итн.

„Ледено доба
Ice Age“
РежисерКрис Веџ
ПродуцентЛори Форте
Главни улогиРеј Романо
Џон Легуизамо
Денис Лири
МузикаДејвид Њумен
МонтажаЏон Карночан
СтудиоBlue Sky Studios
20th Century Fox Animation
Дистрибутер20th Century Fox
Премиерамарт 15 2002 (2002-03-15)
Времетраење81 нинути
ЗемјаСАД
Јазиканглиски
Буџет$59 милиони[1]
Бруто заработка$383.3 милиони
Лого на ледено доба
Лого на ледено доба
Крис Веџ 2014 година

Содржина уреди

За време на Леденото доба, влакнестиот мамут Мени (гласот на Романо) го среќава здодевниот мрзливец Сид (гласот на Легуизамо). Истовремено, група сабјести тигри напаѓаат човечка населба и мајката го фрла бебето во реката. Мени и Сид го наоѓаат бебето и, по наговор на Сид, одлучуваат да го земат со себе. Водачот на сабјестите тигри го испраќа тигарот Диего (гласот на Лири) да се спријатели со Мени и Сид за да ги донесе во заседа, со цел да го земат бебето. Така, Диего им се придружува на Мени и Сид, лажејќи ги дека ќе им покаже полесне пат за да ја преминат планината. Кога стигнуваат во еден планински теснец, сабјестите тигри ги напаѓаат, но тогаш Диего застанува на страната на Мени и на Сид. Потоа, тие им го враќаат бебето на луѓето.[2]

Наводи уреди

  1. „Ice Age (2002)“. Box Office Mojo. Box Office Mojo, LLC. Посетено на 2009-07-23.
  2. IMDb, Ice Age (2002) (пристапено на 1.10.2017)