Лаџаќој или Бања (грчки: Λουτρός, Лутрос) — село во Источна Македонија и Тракија, Република Грција. Тоа административно припаѓа на општината Дедеагач во тракискиот округ Марица,

Лаџаќој
Λουτρός
Лаџаќој is located in Грција
Лаџаќој
Лаџаќој
Координати: 40°53′N 26°3′E / 40.883° СГШ; 26.050° ИГД / 40.883; 26.050
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругМарица
ОпштинаДедеагач
Општ. единицаТрајанопол
Надм. вис.&1000000000000009000000090 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно713
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба

уреди

Селото се наоѓа во општината Дедеагач, Западна Тракија.[2]

Историја

уреди

Во битка со Турците кај селото Лаџаќој на 10 ноември 1907 година загинале дејците на ВМОРО Петар Васков, Лазар Маџаров, Ѓорѓи Гешанов, Чанко Карабраканов и Јанаки Милков.[3]

Според статистиката на професор Љубомир Милетиќ во 1912 година селото е мешано бугарско-турско со 160 семејства, од кои 120 се егзархиски бугарски семејства, а 40 се турски.

При избувнувањето на Балканските војни во 1912 година 4 лица од селото се доброволци во Македонско-одринското ополчение.

Во првите децении на дваесеттиот век селото, крај кое се наоѓа мала железничка станица на линијата Дедеагач-Фере, е познато по своите лековити бањи и хотел со 120 соби.

Во 1920 година селото потпаѓа под Грција. По 1924 година бугарското население од селото е иселено, 30 семејства (околу 200 луѓе) бараат спас во Горни Воден, Асеновградско, а уште толку во Крџалиско и Хасковско. Други 30-40 семејства остануваат во селото, но по 1944 година и тие се селат во Бугарија.

Економија

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Mapcarta, The travel map: Loutros is in Alexandroupolis, Western Thrace and has about 985 residents. .
  3. Свято съзаклятие, Панайот Маджаров, Издателство "П&П Славейкови", София, 1998, стр. 186-187.

Предлошка:Дедеагач