Лаџаќој
Лаџаќој во рамките на Грција
Лаџаќој
Лаџаќој (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Лаџаќој или Бања (грчки: Λουτρός, Лутрос) — село во Источна Македонија и Тракија, Република Грција. Тоа административно припаѓа на општината Дедеагач во тракискиот округ Марица,

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во општината Дедеагач, Западна Тракија.[1]

ИсторијаУреди

Во битка со Турците кај селото Лаџаќој на 10 ноември 1907 година загинале дејците на ВМОРО Петар Васков, Лазар Маџаров, Ѓорѓи Гешанов, Чанко Карабраканов и Јанаки Милков.[2]

Според статистиката на професор Љубомир Милетиќ во 1912 година селото е мешано бугарско-турско со 160 семејства, од кои 120 се егзархиски бугарски семејства, а 40 се турски.

При избувнувањето на Балканските војни во 1912 година 4 лица од селото се доброволци во Македонско-одринското ополчение.

Во првите децении на дваесеттиот век селото, крај кое се наоѓа мала железничка станица на линијата Дедеагач-Фере, е познато по своите лековити бањи и хотел со 120 соби.

Во 1920 година селото потпаѓа под Грција. По 1924 година бугарското население од селото е иселено, 30 семејства (околу 200 луѓе) бараат спас во Горни Воден, Асеновградско, а уште толку во Крџалиско и Хасковско. Други 30-40 семејства остануваат во селото, но по 1944 година и тие се селат во Бугарија.

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

Предлошка:Дедеагач