Лаухар де Андаракс

Лаухар де Андаракс — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Лаухар де Андаракс
Координати: 36°59′N 2°53′W / 36.983° СГШ; 2.883° ЗГД / 36.983; -2.883
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна92 км2 (35,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000918000000918 м
Население (2005)
 • Вкупно1.836
 • Густина20,0/км2 (51,7/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

ДемографијаУреди

Демографски развој на Лаухар де Андаракс помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,855

1,833 1,808 1,842 1,827 1,819 1,836

Source: INE (Spain)

Надворешни врскиУреди