Лора (Маршалски Острови)

(Пренасочено од Лаура, Маршалски Острови)

Лора (маршалски: Ļora[1] е населено место во Маршалските Острови. Лора е воедно и едно од островчињата од кои е составен атолот Маџуро. На Лора се наоѓа највисоката точка на атолот Маџуро, 3 м надморска височина. Лора е поврзана со пат со Џарит.

Плажа во Лора.

КлимаУреди

Климатски податоци за Лора
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 29
(84)
29.2
(84.6)
29.9
(85.8)
29
(85)
29.9
(85.8)
29.9
(85.8)
30.1
(86.1)
29.7
(85.5)
29.4
(84.9)
29.2
(84.5)
29.2
(84.6)
29.6
(85.2)
29.51
(85.15)
Прос. ниска °C (°F) 24.5
(76.1)
24.3
(75.7)
24.8
(76.6)
24.8
(76.7)
24.7
(76.4)
24.2
(75.5)
24.1
(75.3)
24.1
(75.3)
24.2
(75.5)
23.9
(75.1)
24.3
(75.8)
24.3
(75.8)
24.35
(75.82)
Прос. врнежи мм (ин) 208
(8.2)
145
(5.7)
170
(6.7)
213
(8.4)
280
(11)
226
(8.9)
302
(11.9)
259
(10.2)
290
(11.4)
320
(12.6)
300
(11.8)
234
(9.2)
2.947
(116)
Извор: Weatherbase [2]

Координати: 7°08′16″N 171°02′56″E / 7.13778° N; 171.04889° E / 7.13778; 171.04889

НаводиУреди

  1. Marshallese-English Dictionary - Place Name Index
  2. „Weatherbase: Historical Weather for Laura, Marshall Islands“. Weatherbase. 2011. Посетено на November 24, 2011.

ПоврзаноУреди