Латомски манастир

црква во Солун

Латомски манастир „Св. Давид Солунски“ (грчки: Μονή Λατόμου) — средновековна црква во градот Солун, Егејска Македонија. Влегува во состав на Солунската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2] Во 1988 г. е прогласена за светско наследство на УНЕСКО како дел од Ранохристијанските и византиски споменици во Солун.[3][4] Денес црквата е параклис на манастирот „Св. Теодора“.[5][6]

Латомски манастир
Μονή Λατόμου
Поглед на црквата
Карта
40°38′30.5″N 22°57′8.2″E / 40.641806° СГШ; 22.952278° ИГД / 40.641806; 22.952278
МестоСолун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
ЗавршенаV век
Управа
ЕпархијаСолунска

Историја

уреди

Главната манастирска црква е изградена на крајот од V или почетокот на VI век врз римски храм и била посветена на Свети Езекиил. Се одржила сè до освојувањето на Солун од Османлиите Во 1430 г. е претворена во џамија, а живописот е малтерисан.[1] Овој муслимански храм го добил името Сулиџе или Кераментин-џамија.[7] Во 1921 г. храмот одново станал црква, сега посветена на Давид Солунски.[8]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Μονή Λατόμου, Θεσσαλονίκη“. Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού. Архивирано од изворникот на 2016-08-16. Посетено на 28 мај 2014.
  2. „Μονή Λατόμου“. Μοναστήρια της Ελλάδος. Занемарен непознатиот параметар |достъп_дата= (help)[мртва врска]
  3. „Paleochristian and Byzantine Monuments of Thessalonika“. UNESCO. Посетено на 11 јули 2016.
  4. „ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ UNESCO: Παλαιοχριστιανικά και Βυζαντινά μνημεία Θεσσαλονίκης“. Hellenic National Commission for UNESCO. Архивирано од изворникот на 2012-06-27. Посетено на 11 јули 2016.
  5. „Ιερά Μονή Αγίας Θεοδώρας - Ιστορικό“. Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλονίκης. Архивирано од изворникот на 2016-10-18. Посетено на 17 октомври 2016.
  6. „Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλονίκης“. Εκκλησία της Ελλάδος. Архивирано од изворникот на 2008-09-15. Посетено на 17 октомври 2016.
  7. Papagiannopoulos, Apostolos. Monuments of Thessaloniki, Rekos ltd., 2015, p.57
  8. Sanidopoulos, John. „Saint David The Dendrite of Thessaloniki“. Mystagogia. Посетено на 13 мај 2016.

Надворешни врски

уреди