Лангелсхајм

Лангелсхајм (германски: Langelsheim) — град во округот Гослар, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Лангелсхајм
Музејот на татковината во Лангелсхајм
Музејот на татковината во Лангелсхајм
Грб на Лангелсхајм
Лангелсхајм is located in Германија
Лангелсхајм
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гослар
Градски единици 5
Градоначалник Хенинг Шрадер (СДП)
Основни податоци
Површина 48,72 км2
Надм. височина 204 м
Население 11.245 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 231 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GS
Пошт. бр. 38685
Повик. бр. 05326
Портал www.langelsheim.de
Местоположба на градот Лангелсхајм во рамките на округот Гослар
Карта
Координати 51°56′17″N 10°20′6″E / 51.93806° СГШ; 10.33500° ИГД / 51.93806; 10.33500Координати: 51°56′17″N 10°20′6″E / 51.93806° СГШ; 10.33500° ИГД / 51.93806; 10.33500

ГеографијаУреди

Градот е сместен помеѓу реката Инерсте и нејзината притока Гране, на северните падини на планинскиот масив Харц и истоимениот национален парк, на околу 8 километри северозападно од градот Гослар.

Градски единициУреди

  • Астфелд
  • Бределем
  • Лангелсхајм
  • Лаутентал
  • Волфсхаген во Харц

ИсторијаУреди

Местото некогаш било наречено Лангенице (Langenizze) кое се развило од тврдина на планината Канштајн во X век, која била подигната од Отонската династија. Лангелсхајм бил место на стари леарници, првпат забележани во XIII век, каде рудата од Рамелсбершките рудници била топена.

НаселениеУреди

Година Жители
1821 5.900
1848 6.873
1871 7.290
1885 8.314
1905 9.707
1925 9.643
Година Жители
1933 9.829
1939 10.090
1946 15.427
1950 16.321
1956 15.061
Година Жители
1961 14.243
1968 14.448
1970 14.451
1975 14.929
1980 14.542
Година Жители
1985 13.967
1990 13.892
1995 13.962
2000 13.619
2005 13.068

Меѓународни односиУреди

Збратимени градовиУреди

Лангелсхајм е збратимен со следниве градови:

Познати луѓеУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди