Лакаица

село во Општина Струга

Лакаица — село во Општина Струга, во областа Дримкол, во околината на градот Струга.

Лакаица
Лакаица is located in Македонија
Лакаица
Местоположба на Лакаица во Македонија
Координати 41°19′29″N 20°31′59″E / 41.32472° N; 20.53306° E / 41.32472; 20.53306Координати: 41°19′29″N 20°31′59″E / 41.32472° N; 20.53306° E / 41.32472; 20.53306
Општина Струга
Население 3 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 26522
Надм. вис. 1226 м
Лакаица на општинската карта
Лакаица во Општина Струга.svg

Атарот на Лакаица во рамките на општината

До 2004 година, селото било дел од поранешната Општина Луково, која била споена со Општина Струга.

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Дебарски Дримкол, сместено меѓу планините Јабланица на југ и Радук на север. Оддалечено е 22 километри северозападно од Струга.

ИсторијаУреди

На крајот на XIX век, селото било дел од Струшката нахија, во рамките на Охридската каза, во Отоманското Царство.

До 1913 година, земјата на денешното село Лакаица била дел од селото Стеблево, која главно се користела како пасиште. Во 1913 година, Стеблево попаднало во границите на Албанија и неговата земја била поделена помеѓу Албанија и Србија. Стеблевчани го основале селото Лакаица на српска територија, која зафаќа една четвртина од земјата на Стеблево.[1]

ДемографијаУреди

Во 1961 година селото Лакаица имало 84 жители, додека во 1994 година живеат само седум жители, сите Македонци.

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, во селото се забележани само 3 постојани жители, сите Македонци.[2]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[3]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 63 78 84 60 6 2 7 3

РодовиУреди

Лакаица е македонско село.

Родови во Лакаица се:

  • Доселеници: Рајковци (5 к.) доселени се од селото Стеблево во Голо Брдо. И веруваат дека водат потекло од основачите на селото Стеблево кои дошле од селото Магарево кај Битола; Коловиќи (1 к.) доселени се од селото Стеблево. Подалечно потекло имаат од областа Матија во северна Албанија. Од каде предците им избегале од крвна одмазда. Постаро име за нив е Мациновци, ги има иселено и во Скопје; Цврковци или Цварковци (3 к.) доселени се од селото Стеблево, каде припаѓале на родот Ѓерановци. И тие се од основачите на селото; Бецековци (1 к.) и Стевовци (1 к.) доселени се од селото Стеблево. Таму припаѓале на родот Стевовци; Филоќевци (1 к.) доселени се во 1920 година од селото Клење во Голо Брдо; Миленковиќ (1 к.) доселени се од селото Клење. Таму припаѓале на родот Плаушковци. Имаат иселеници и во Скопје; Дреовци-Андреовци (1 к.) доселени се во 1920 година од селото Себишта во Голо Брдо.[4]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Филиповиħ, Миленко. С. Голо Брдо. Белешке о насељима, пореклу становништва, народном животу и обичаjима, Скопље 1940, с. 21-22, 24, 32.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  4. Филиповиќ, Миленко. Дебарски Дримкол.

Надворешни врскиУреди