Лазе кај Горње Језеро

Лазе кај Горње Језеро (словенечки: Laze pri Gorenjem Jezeru) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Лазе кај Горње Језеро
Laze pri Gorenjem Jezeru
Поглед на Лазе кај Горње Језеро
Лазе кај Горње Језеро is located in Slovenia
Лазе кај Горње Језеро
Лазе кај Горње Језеро
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°43′26.1″N 14°24′1.5″E / 45.723917° СГШ; 14.400417° ИГД / 45.723917; 14.400417
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна13,23 км2 (5,11 ми2)
Надм. вис.&10000000000000564200000564,2 м
Население (2020)
 • Вкупно18
 • Густина1,4/км2 (3,5/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1384