Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 69 (Штип)

куќа во Ново Село

Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 67староградска куќа во Ново Село, Штип, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1]

Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 69
Куќата во 2021 година
Карта
Општи податоци
СтилСтароградска архитектура
Адресаул. „Крсте Мисирков“ бр. 69
ГрадНово Село, Штип
ЗемјаМакедонија
Завршена1825
СопственикСтанчеви
Технички податоци
Катови3

Историја уреди

Согласно годината наведена над влезната врата, куќата е од 1825 година.

Куќата била надворешно реновирана 2005 или 2006 година од страна на сопственикот Трајче Станчев.[2]

Галерија уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 23 март 2022.
  2. Изјава на Трајче Станчев - сопственик, истражувал: Никола Милошевски, датум на извор: 9 август 2022, датум на пристап: 9 август 2022.