Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 30 (Штип)

Куќа и споменик културата во Ново Село

Куќа на Мијалковистароградска куќа во Ново Село, Штип, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија под називот Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 30.[1][2]

Куќа на Мијалкови
Куќата во 2022 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата
СтилСтароградска архитектура
Адресаул. „Крсте Мисирков“ бр. 30
ГрадНово Село, Штип
ЗемјаМакедонија
СопственикСемејство Мијалкови (порано)
Технички податоци
Катови2

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Куќа на ул. К. Мисирков бр.30“. zkn.mk. Посетено на 30 март 2022.