Кусиче е едно од селата во општина Велико Градиште, Србија . Според пописот кој што се одржал во 2002 година, населението во селото брои 742 жители.[1]

Дел од селото

Наводи уреди

  1. Popis stanovništva, domaćinstava i Stanova 2002. Knjiga 1: Nacionalna ili etnička pripadnost po naseljima. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003. ISBN 86-84433-00-9

44°42′55″N 21°31′37″E / 44.71528° СГШ; 21.52694° ИГД / 44.71528; 21.52694