Куртлу (грчки: Λυκόστομο, Ликостомо[2]) — село во Општина Кавала во Кавалскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Куртлу
Λυκόστομο
Куртлу is located in Грција
Куртлу
Куртлу
Местоположба во областа
Куртлу is located in Кавала (општина)
Куртлу
Местоположба на Куртлу во Општина Кавала и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°6′N 24°26′E / 41.100° СГШ; 24.433° ИГД / 41.100; 24.433Координати: 41°6′N 24°26′E / 41.100° СГШ; 24.433° ИГД / 41.100; 24.433
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругКавалски округ
ОпштинаКавала
Општ. единицаКавала
Надм. вис.&10000000000000764000000764 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно194
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 34 километри северно од градот Кавала на надморска височина од 764 метри.

ИсторијаУреди

Отоманско ЦарствоУреди

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Кавалската каза во составот на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година, селото имало 600 Турци[3].

ГрцијаУреди

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Ликостомо[4].

ДемографијаУреди

Во 1928 година во селото биле сместени 89 грчки семејства со 307 лица[5]. Во 1928 година, бројот на населението бил 307 лица, додека во 1940 година селото броело 282 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 259 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 249 жители, во 1971 година имало 104 жители, во 1981 година имало 50 жители, додека во 1991 година имало 60 жители[6]. Денеска, населението на селото е 41 жител според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 282 259 249 104 50 60 / 41
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Ναϊπλή -- Λυκόστομο
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 202.
  4. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  6. Симовски, Тодор (1998). „2“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 75.