Куп на шампиони 1982/83

Куп на шампиони 1982/83 — 28-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето било одиграно на 25 маја 1983 година на Олимпискиот стадион Спиридон Луис во Атина. На тој меч Хамбургер издвоил победа над Јувентус со резултат 1-0. За Хамбургер тоа била прва титула во ова натпреварување.

Куп на шампиони 1982/83
Податоци за купот
Датуми25 август 1982 — 25 мај 1983
Екипи33
Финале
ШампиониГерманија Хамбургер (1-ви титула)
Вице-шампионИталија Јувентус
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Италија Паоло Роси (6 голови)

РезултатиУреди

ПредквалификацииУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Динамо Букурешт   4:3   Валеранга 3:1 1:2

КвалификацијеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Монако   0:2   ЦСКА Софија 0:0 0:2
Динамо Загреб   1:3   Спортинг Лисабон 1:0 0:3
Викингур   2:4   Реал Сосиедад 0:1 2:3
Селтик   4:3   Ајакс 2:2 2:1
Грасхопер   0:4   Динамо Киев 0:1 0:3
17 ноември Тирана   2:2   Линфилд 1:0 1:2
Динамо Берлин   1:3   Хамбургер 1:1 0:2
Олимпијакос   2:1   Естер 2:0 0:1
Динамо Букурешт   3:2   Дукла Прага 2:0 1:2
Астон Вила   3:1   Бешикташ 3:1 0:0
Стандард Лиеж   5:3   Ђер 5:0 0:3
Видовре   4:7   Јувентус 1:4 3:3
Авенир Беген   0:13   Рапид Виена 0:5 0:8
Хибернијанс   2:7   Виѓев Лоѓ 1:4 1:3
Омонија   2:3   Хелсинки 2:0 0:3
Дандалк   1:5   Ливерпул 1:4 0:1

ОсминафиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
ЦСКА Софија   2:2   Спортинг Лисабон 2:2 0:0
Реал Сосиедад   3:2   Селтик 2:0 1:2
Динамо Киев   -   17 ноември - -
Хамбургер   5:0   Олимпијакос 1:0 4:0
Динамо Букурешт   2:6   Астон Вила 0:2 2:4
Стандард Лиеж   1:3   Јувентус 1:1 0:2
Рапид Виена   5:6   Виѓев Лоѓ 2:1 3:5
Хелсинки   1:5   Ливерпул 1:0 0:5

ЧетвртфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Спортинг Лисабон   1:2   Реал Сосиедад 1:0 0:2
Динамо Киев   2:4   Хамбургер 0:3 2:1
Астон Вила   2:5   Јувентус 1:2 1:3
Виѓев Лоѓ   4:3   Ливерпул 2:0 2:3

ПолуфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Реал Сосиедад   2:3   Хамбургер 1:1 1:2
Јувентус   4:2   Виѓев Лоѓ 2:0 2:2

ФиналеУреди

25 мај 1983
Хамбургер   1–0   Јувентус Олимписки стадион Спиридон Луис, Атина
Гледачи: 75,000
Судија: Николај Рајнеа (Романија)
Магат   8' Извештај