Куп на шампиони 1980/81

Куп на шампиони 1980/81 — 26-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето било одиграно на 27 мај 1981 на стадионот Паркот на Принцовите во Париз. На тој натпреварЛиверпул го победил Реал Мадрид со резултат 1-0. За Ливерпул тоа била трета титула.

Куп на шампиони 1980/81
Податоци за купот
Датуми16 август 1980 — 27 мај 1981
Екипи33
Финале
ШампиониАнглија Ливерпул
(3. титула)
Вице-шампионШпанија Реал Мадрид
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Англија Тери Макдермот,
Германија Карл-Хајнц Румениге,
Шкотска Грејм Сунис (6 голови)

Резултати уреди

Предквалификации уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Хонвед   11:0   Валета 8:0 3:0

Квалификации уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Абердин   1:0   Австрија Виена 1:0 0:0
ОПС   2:11   Ливерпул 1:1 1:10
ЦСКА Софија   2:0   Нотингем Форест 1:0 1:0
Трабзонспор   2:4   Шомберки Битом 2:1 0:3
Олимпијакос   2:7   Баерн Минхен 2:4 0:3
Динамо Тирана   0:3   Ајакс 0:2 0:1
Вестманаеја   1:2   Бањик Острава 1:1 0:1
Динамо Берлин   4:2   АПОЕЛ 3:0 1:2
Женес Еш   0:9   Спартак Москва 0:5 0:4
Халмстад   2:3   Есберг 0:0 2:3
Лимерик   2:7   Реал Мадрид 1:2 1:5
Спортинг Лисабон   0:3   Хонвед 0:2 0:1
Линфилд   0:3   Нант 0:1 0:2
Интер   3:1   Университатеа Крајова 2:0 1:1
Клуб Брухе   1:5   Базел 0:1 1:4
Викинг   3:7   Црвена Ѕвезда 2:3 1:4

Осминафинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Абердин   0:5   Ливерпул 0:1 0:4
ЦСКА Софија   5:0   Шомберки Битом 4:0 1:0
Баерн Минхен   6:3   Ајакс 5:1 1:2
Бањик Острава   1:1   Динамо Берлин 0:0 1:1
Спартак Москва   3:2   Есберг 3:0 0:2
Реал Мадрид   3:0   Хонвед 1:0 2:0
Нант   2:3   Интер Милан 1:2 1:1
Базел   1:2   Црвена Ѕвезда 1:0 0:2

Четвртфинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ливерпул   6:1   ЦСКА Софија 5:1 1:0
Баерн Минхен   6:2   Бањик Острава 2:0 4:2
Спартак Москва   0:2   Реал Мадрид 0:0 0:2
Интер Милан   2:1   Црвена Ѕвезда 1:1 1:0

Полуфинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ливерпул   1:1   Баерн Минхен 0:0 1:1
Реал Мадрид   2:1   Интер Милано 2:0 0:1

Финале уреди

27 мај 1981
Ливерпул   1–0   Реал Мадрид Парк на Принцовите, Париз
Гледачи: 48,360
Судија: Каролиј Палотај (Унгарија)
Алан Кенеди   82' Извештај