Куп на шампиони 1973/74

Куп на шампиони 1973/74 — 19-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување.

Куп на шампиони 1973/74
Податоци за купот
Датуми19 септември 1973 - 17 мај 1974
Екипи31
Финале
ШампиониЗападна Германија Баерн Минхен (1-ви титула)
Вице-шампионFlag of Spain (1945–1977).svg Атлетико Мадрид
Статистики за купот
Одиграни натпревари60
Постигнати голови180 (3 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Западна Германија Герд Милер

За првпат во историјата на ова натпреварување финалето е повторно одиграно по нерешениот резултат во првиот натпревар помеѓу Баерн Минхен и Атлетико Мадрид којшто се одиграл на стадионот Хејсел завршил со резултат 1:1 каде што двата голови биле постигнати во продолжетоците. Во вториот натпревар којшто бил одржан два дена подоцна Баерн забележал убедлива победа со резултат 4:0 со тоа освојуваќи го својот прв трофеј во Купот на шампионите, а тоа воедно била и прва титула на тим од Западна Германија.

Прво колоУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Викинг   1:3   Спартак Трнава 1:2 0:1
Зарја Ворошиловград   3:0   АПОЕЛ 2:0 1:0
Бенфика   2:0   Олимпијакос 1:0 1:0
Вотерфорд Јунајтед   2:6   Ујпешт Дожа 2:3 0:3
Баерн Минхен   4:4
(4:3 пен.)
  Отвидаберг 3:1 1:3
Динамо Дрезден   4:3   Јувентус 2:0 2:3
ЦСКА Софија   4:0   Вакер Инзбрук 3:0 1:0
Клуб Брухе   10:0   Флоријана 8:0 2:0
Базел   11:2   Фрам 5:0 6:2
ТПС   1:9   Селтик 1:6 0:3
Вејле   3:2   Нант 2:2 1:0
Црвена Ѕвезда   3:1   Стал Мјелец 2:1 1:0
Женес Еш   1:3   Ливерпул 1:1 0:2
Крусејдерс   0:12   Динамо Букурешт 0:1 0:11
Атлетико Мадрид   1:0   Галатасарај 0:0 1:0

Напомена: Ајакс како бранител на титулата од претходната сезона се директно се пласирал во осминафиналето.

ОсминафиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Спартак Трнава   1:0   Зарја Ворошиловград 0:0 1:0
Бенфика   1:3   Ујпешт Дожа 1:1 0:2
Баерн Минхен   7:6   Динамо Дрезден 4:3 3:3
Ајакс   1:2   ЦСКА Софија 1:0 0:2
Клуб Брухе   6:7   Базел 2:1 4:6
Селтик   1:0   Вејле 0:0 1:0
Црвена Ѕвезда   4:2   Ливерпул 2:1 2:1
Динамо Букурешт   2:4   Атлетико Мадрид 0:2 2:2

ЧетвртфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Спартак Трнава   2:2
(3:4 пен.)
  Ујпешт Дожа 1:1 1:1
Баерн Минхен   5:3   ЦСКА Софија 4:1 1:2
Базел   5:6   Селтик 3:2 2:4
Црвена Ѕвезда   0:2   Атлетико Мадрид 0:2 0:0

ПолуфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ујпешт Дожа   1:4   Баерн Минхен 1:1 0:3
Селтик   0:2   Атлетико Мадрид 0:0 0:2

ФиналеУреди

  Главна статија: „Финале на Купот на шампионите 1974.
15 мај 1974
Баерн Минхен   1–1   Атлетико Мадрид Стадион Хејсел, Брисел
Гледачи: 49,000
Судија: Витал Лоро (Белгија)
Шварценбек   120' Извештај Арагонес   114'

Втор натпреварУреди

17 мај 1974
Баерн Минхен   4–0   Атлетико Мадрид Стадион Хејсел, Брисел
Гледачи: 23,000
Судија: Алофред Делкор (Белгија)
Hoeneß   28'83'
Милер   58'71'
Извештај