Куала Теренгану (KT; џави: كوالا ترڠڬانو) е најголемиот и воедно главниот град на Теренгану, Малезиската федерална единка. Градот брои 295.306[1] жители. Се наоѓа на околу 500 км североисточно од Куала Лумпур. Името на градот значи "устието на реката Теренгану", однесувајќи се на Теренганската Река. Луѓето зборуваат на Теренгански малајски јазик.

Куала Теренгану
كوالا ترڠڬانو
Поглед на Куала Теренгану
Поглед на Куала Теренгану
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Malaysia" does not existЛокација во Малезија
Координати: 5°20′0″N 103°9′0″E / 5.33333° СГШ; 103.15000° ИГД / 5.33333; 103.15000
Земја Малезија
ДржаваТеренгану
Статус на град1 јануари 2008
Управа
 • MayorДатук Мат Разали Касим
Површина
 • Вкупна605 км2 (233,59 ми2)
Население (200)
 • Вкупно295,306
 • Густина590,51/км2 (1.529,21/ми2)
Часовен појасMST (UTC+8)
Мреж. местоhttp://mpkt.terengganu.gov.my/

Наводи уреди

  1. population.wn.com/country/Malaysia/Terengganu. Архивирано од изворникот на 2008-02-17. Посетено на 2008-11-18.

Надворешни врски уреди

 
Пловечката џамија во Куала Теренгану

Координати: 5°20′N 103°09′E / 5.333° СГШ; 103.150° ИГД / 5.333; 103.150