Крњево

село во Општина Кавадарци


Крњево — село во Општина Кавадарци, во областа Бошава, во околината на градот Кавадарци.

Крњево
Куќи во Крњево.jpg

Улица низ селото Крњево

Крњево is located in Македонија
Крњево
Местоположба на Крњево во Македонија
Координати 41°18′27″N 22°07′36″E / 41.30750° СГШ; 22.12667° ИГД / 41.30750; 22.12667Координати: 41°18′27″N 22°07′36″E / 41.30750° СГШ; 22.12667° ИГД / 41.30750; 22.12667
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Coat of arms of Kavadarci Municipality.svg Кавадарци
Област Бошава
Население 33[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1437
Повик. бр. 043
Шифра на КО 11024
Надм. вис. 450 м
Слава Архангел Михаил
Крњево на општинската карта
Крњево во Општина Кавадарци.svg

Атарот на Крњево во рамките на општината
Commons-logo.svg Крњево на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

 
Поглед на селото

Селото се наоѓа во западниот дел од Општина Кавадарци, во средното сливно подрачје на реката Бошава, од нејзината лева страна, а чиј атар се допира со просторот на Општина Демир Капија.[2] Селото е ридско, на надморска височина од 450 метри. Од градот Кавадарци е оддалечено 26 километри.[2]

Има голем атар, кој зафаќа површина од 40 км2. На него преовладува обработливото земјиште на површина од 2.660 хектари, а на пасиштата отпаѓаат 108 хектари.[2]

Селото се наоѓа на ниска тераса на левата и присојничава страна на реката Бошава, во подножјето на планината Кожуф. Има издолжен облик. Било поделено на Горно и Долно Маало.[3]

ИсторијаУреди

Во XIX век, Крњево било село во Рожденската нахија во Тиквешката каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

Селото има полјоделска функција.[2]

НаселениеУреди

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Крњево имало 131 жител, сите Македонци христијани.[4]

Крњево е мало село, коешто во 1961 година имало 280 жители, а во 1994 година 50 жители, македонско население.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Крњево имало 33 жители, сите Македонци.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[5] 1905[6] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 131 264 319 280 226 124 65 50 33
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

РодовиУреди

Како родови во Крњево се споменуваат:[3]

 • Старинци: Мијајлевци (5 к.)
 • Доселеници: Таневци (4 к.) доселени се околу 1855 година од манастирот Бошава (Долна Бошава); Дрчевци-Габеровци (5 к.) доселени се околу 1860 година од селото Драчевица; Кумановци-Лефковци (2 к.) доселени се околу 1865 година од селото Конопиште; Стрмашевци-Јовановци (2 к.) доселени се околу 1870 година од селото Стрмашево; Петревци (2 к.) доселени се околу 1875 година од селото Бохула; Јаниќијовци (2 к.) доселени се околу 1886 година од селото Страгово; Бачовци (3 к.) доселени се од селото Чемерско; Скандевци (1 к.) доселени се околу 1890 година од селото Конопиште; Луковци-Ицовци (1 к.) доселени се во 1900 година од селото Бунарче. Уште подалечно потекло од селото Барово; Атанасовци-Галабовци (2 к.) доселени се од околу 1900 година од селото Горни Дисан; Настовци (1 к.) доселени се во 1900 година од селото Конопиште; Чипиндијовци (1 к.) доселени се околу 1900 година од селото Стрмашево; Камчевци (2 к.) доселени се во 1913 година од селото Стрмашево; Гечковци (1 к.) доселени се во 1913 година од селото Горна Бошава, а таму од селото Долна Бошава; Николовци (1 к.) доселени се во 1916 година од селото Конопиште; Николиќи (1 к.) дошол Перо, и купил земја и се населил овде. Се оженил со девојка од Барово (од родот Меловци). Основачот на родот (Перо) е доселен од селото Ораховица кај Лесковац; Катранџијовци (2 к.) потекнуваат од двајца братучеди доселени од селото Страгово. Подалечно потекло од селото Чемерско; Турски Циган- Алија Паљачковски (1 к.) доселен 1921 година од селото Стрмашево.

Самоуправа и политикаУреди

 
Објект во селото

Селото влегува во рамките на Општина Кавадарци, која била променета со новата територијална поделба на Македонија во 2004 година, при што кон нејзе била придодадена поранешната општина, Конопиште. Во периодот од 1996-2004 година, селото било дел од некогашната Општина Конопиште.

Во периодот 1950-1952, селото било седиште на некогашната општина Крњево, во која влегувале селата Барово, Горна Бошава, Долна Бошава, Крњево, Страгово и Стрмашево.

Во периодот 1952-1955, селото било седиште на тогашната општина Крњево, во која покрај селото Крњево се наоѓале селата Барово, Бохула, Бунарче, Горна Бошава, Долна Бошава, Конопиште, Радња, Страгово, Стрмашево и Чемерско.

Во периодот 1955-1965, селото било дел од тогашната општина Конопиште.

Во периодот 1965-1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата Општина Кавадарци.

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачко место бр. 0707 според Државната изборна комисија, кое е сместено во зграда на општината, поранешни простории на месната заедница.[8]

На локалните избори во 2017 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 35 гласачи.[9] На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 33 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитостиУреди

Во селото не постои црква.[11]

Археолошки наоѓалишта[12]
Реки[13]

Редовни настаниУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 14 јануари 2018.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 165. Посетено на 14 јануари 2018.
 3. 3,0 3,1 Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Рајец. стр. 310-312. |access-date= бара |url= (help)
 4. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 156.
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Описи на ИМ“. Посетено на 14 јануари 2018.
 9. „Локални избори 2017“. Посетено на 14 јануари 2018.
 10. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-05-05. Посетено на 5 мај 2019.
 11. „Цркви во Ваташката парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 14 јануари 2018.
 12. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 153, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 13. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 14. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врскиУреди