Отвори го главното мени

Кршлански Гумења - Виничка Кршла (археолошко наоѓалиште)

Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Кршлански Гумења
Кршлански Гумења is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Кршлански Гумења
Кршлански Гумења
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Кршлански Гумења
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал:Археологија

Кршлански Гумењанекропола од железното време. На 2,5 км југозападно од селото, помеѓу реките Осојница и Драгобрашка Река се наоѓа терен со зарамнето плато на кое, со работите за правење гумно, биле откриени гробови со конструкција од камени плочи.

Види исто такаУреди

Други археолошки наоѓалишта во околината на Виничка Кршла. Виничка Кршла (археолошки наоѓалишта)


ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди