Крушево (Серско)

село во Серско, Егејска Македонија
Крушево
Крушево во рамките на Грција
Крушево
Крушево (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)

Крушево или Крушово (грч. Αχλαδοχώρι) — село во Егејска Македонија. Населението брои 1.208 жители.

Поглед на Крушево
Црквата „Св. Илија“

Географија и местоположба Уреди

Историја Уреди

Стопанство Уреди

Демографија Уреди

Општествени установи Уреди

Културни и природни знаменитости Уреди

Цркви
  • Св. Спас“ — пештерна црква од средниот век, прогласена за споменик на културата
  • Св. Архангели“ од 1812 г.
  • Св. Илија“ од 1870 г. (главна селска црква), прогласена за споменик на културата
Археолошки наоѓалишта
  • Алцова Кула — населба од доцниот неолит
  • Градиште — остатоци од утврдена населба
  • Селене — остатоци од некогашно село
  • Населба од средниот век
Природни

Редовни настани Уреди

Личности Уреди

Култура и спорт Уреди

Иселеништво Уреди

Наводи Уреди

Надворешни врски Уреди

Координати: 41°19′0″N 23°33′0″E / 41.31667° СГШ; 23.55000° ИГД / 41.31667; 23.55000