Отвори го главното мени

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

За време на работите на хидросистемот Злетовица, при ископувањата во локалитетот "Грнчарица", во близината на селото Крупиште, била откриена населба од раниот неолит, при што биле пронајдени предмети и керамика чија старост е проценета на околу 6 000 години п.н.е. Малку подалеку бил откриен каменот на кој првата организирана човечка заедница во Македонија ги изработувала своите орудија од кремен. На тој начин, таа се смета за најстара неолитска населба на територијата на Македонија. На истата локација бил откриен скелетот, кој го добил името ''Славе Македонски'', за кого, според анализата на коските направена на Универзитетот во Глазгов, се претпоставува дека е стар 7 745 години, што го прави еден од најстарите скелети во Југоисточна Европа.[1]

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Крупиште живееле 144 жители, сите Македонци.[2]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Крупиште имало 176 Македонци, егзархисти.[3]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 336 жители. Следува табела на националната структура на населението[4]

Националност Вкупно
Македонци 313
Турци 12
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 10
Бошњаци 0
Други 1

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 144[2] 176[3] 478 653 828 755 625 492 433 336

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[6]

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 478
1953 604 1 12 9 15 9 ... 3 653
1961 759 9 ... ... 13 ... 47 828
1971 702 14 1 ... 8 ... 30 755
1981 568 19 2 33 1 ... 2 625
1991 459 16 16 1 492
1994 410 8 15 433
2002 313 12 10 1 336

Општествени институцииУреди

 
Црквата „Св. Никола“
цркви

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки локалитети

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. ШТИП - ТУРИСТИЧКИ ИНФОРМАТОР, Со мапа на градот. Штип: Општина Штип, 2011, стр. 36-37.
  2. 2,0 2,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 230.
  3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.134-135.
  4. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  7. „Горно-балванска парохија“ (македонски). Брегалничка епархија. конс. 2010-08-17. 
  8. НОВИОТ ПАТ ШТИП – КОЧАНИ ЌЕ МИНУВА ПОКРАЈ РАНОХРИСТИЈАНСКИ АРХЕОЛОШКИ ЛОКАЛИТЕТИ

Надворешни врскиУреди