Крсте Настев Матески ( 1909 во Брждани, Кичевско1943 во Карбуница, Кичевско) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Крсте Матески
Роден 1909 година
Брждани, Кичевско, Македонија под Османлиско Царство
Починал 1943 година
Карбуница, Кичевско, Македонија
Националност Македонец

Животопис уреди

Се занимавал со земјоделство. Определен за борба против окупаторот, во текот на 1943 година се приклучил во реонската чета во Бржданско. Учествувал во повеќе судири со балистите и загинал во една борба кај селото Карбуница во есента 1943 година.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Ристоски и други, Душан (1982). Слободата беше нивниот идеал. Кичево: Музеј - Западна Македонија во НОВ - Кичево. стр. 79.