Кројцбург (општинска заедница)

Кројцбург (германски: Creuzburg) — поранешна општинска заедница во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Кројцбург. Била распуштена на 31 декември 2013, кога нејзините членови се приклучиле на општинската заедница Мила.

Општинската заедница Кројцбург се состоела од следниве општини:

  1. Кројцбург
  2. Ифта
  3. Краутхаузен

Координати: 51°03′04″ N; 10°14′42″ E / 51.051° СГШ; 10.245° ИГД / 51.051; 10.245