Кристијан Сбаралји

италијански велосипедист

Кристијан Сбаралји (италијански: Kristian Sbaragli; р. 8 мај 1990) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Израел старт-ап нејшн.[1]

Кристијан Сбаралји
Сбаралји на Три дена Де Пане 2015
Лични податоци
Цело имеКристијан Сбаралји
Роден8 мај 1990 (1990-05-08) (29 г.)
Емполи,  Италија
Висина1,75 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИзраел старт-ап нејшн
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2009-2012 Хопла-Сеано-Белисима
Професионални клубови
2013-2017
2018-
МТН Кубека
Израелска велосипедска академија
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2015)
Последна промена
1 јули 2018

Возел на Вуелта а Еспања 2014[2] и бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[3]

ДостигнувањаУреди

2011
5. Гран Премио дела Либерационе
2012
1. Трофео Едил Ц
3. Трка околу Фландрија под 23 години
3. Национално друмско првенство под 23 години
4. Гран Премио дела Либерационе
10. ГП Каподарко
2013
5. Меморијал Марко Пантани
5. Ле Самин
7. Ронде ван Зеланд
10. Краен пласман Трка околу Кореја
1. Етапа 1
1. Етапа 5 (ТТТ)
2014
2. ГП ди Прато
4. Тур ди Финистер
5. Ле Самин
7. Париз-Тур
10. Гран при де Денен
10. Гран при Пино Черами
10. Трофео Сес Салинес
2015
1. Етапа 10 Вуелта а Еспања
4. Меморијал Марко Пантани
5. ГП Кантон Аргау
5. Класик РајдЛондон-Сари
6. Тре Вали Варезине
7. Париз-Камамбер
8. Курне-Брисел-Курне
8. Гран Пиемонт
9. Краен пласман Трка околу Луксембург
10. Краен пласман Трка на Фјордови
10. Трофео Плаја де Палма
2016
4. Трка околу Келн
8. Гран Премио Бруно Бегели
9. Копа Сабатини
9. Париз-Бурж
10. Тре Вали Варезине

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 93 101 111
  Тур
  Вуелта 104 105 82

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. Sbaragli signs with Israel Cycling Academy“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 4 октомври 2017 (посет. 2 јануари 2018 г).
  2. „Kristian Sbaragli“. ProCyclingStats. конс. 27 август 2014. 
  3. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. конс. 6 мај 2016. 

Надворешни врскиУреди