Кристина Коменчини

Кристина Коменчини (италијански: Cristina Comencini ), (8 мај 1956, Рим) е италијанска филмска режисерка, сценарист и романописец.

Кристина Коменчини
Cristina Comencini
Роден(а)8 мај 1956.(1956-05-08)(67 г.)
Рим
ЗанимањеФилмски режисер, сценарист, романописец
Активен периодод 1982 година

Животопис уреди

Таа е една од четирите ќерки на италијанскиот филмски режисер Лујџи Коменчини[1].

Филмот на Криста Коменчини од 2005 година, „Sверот во срцето“, снимен според сценариото адаприрано од нејзиниот истоимен романroman роман, бил номиниран за Оскар за најдобар странски филм.

Нејзиниот следен филм Кога ноќта , исто така работен според сценарио од нејзиниот роман објавен во САД со наслов „Другиот печат“, е предвидено да се натпреварува на конкуренција на 68 -отВенецијански филмски фестивал

Филмографија уреди

 • 1989: Зоолошка градина [2].
 • 1993: Крајот е познат
 • 1996: Одете таму каде што срцето ве носи
 • 1998: Свадби
 • 2000 : Ослободете ја рибата!
 • 2002: Најубавиот ден во мојот живот
 • 2005: Мојата десна рака
 • 2005 : Sверот во срцето
 • 2008: Црно и бело
 • 2009: Две игри
 • 2011: Кога ноќта
 • 2015: Латински љубовник

Литературен опус уреди

Награди и номинации уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди