Костин Дол (Македонска Каменица)


Костин Дол — село во Општина Македонска Каменица, во областа Осоговија, во околината на градот Македонска Каменица.

Костин Дол
Костин Дол is located in Македонија
Костин Дол
Местоположба на Костин Дол во Македонија
Координати 42°3′28″N 22°39′24″E / 42.05778° N; 22.65667° E / 42.05778; 22.65667Координати: 42°3′28″N 22°39′24″E / 42.05778° N; 22.65667° E / 42.05778; 22.65667
Општина Македонска Каменица
Население 116 жит.
(поп. 2002)
Костин Дол на општинската карта
Костин Дол во Општина Македонска Каменица.svg

Атарот на Костин Дол во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

Селото се споменува во пописните опширни дефтери од 1570 година, како село во Ќустендилскиот санџак, нахија Пијанец со 15 христијански семејства, 3 неженети и 3 водвици, христијани.[1]

Во XIX век, селото е дел од Малешевската каза во Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Костин Дол живееле 154 жители, сите Македонци.[2]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Костин Дол имало 112 Македонци, егзархисти.[3]

Според пописот од 2002 година, во селото Костин Дол живеат 116 жители, сите Македонци.[4]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 154[2] 112[3] 323 354 322 319 243 148 153 116

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 607 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 77 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Турски документи за историјата на македонскиот народ, опширен пописен дефтер за Ќустендилскиот санџак од  1570 година, том V, книга V, Архив на Македонија, Матица Македонска, стр.200-201
  2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 229.
  3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 140-141.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  6. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
  7. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди