Косрае

остров во Микронезија

Косрае (косраески: Kosrae) или Кусае (Kusaie) е остров и сојузна држава во СД Микронезија. Косрае има вкупна површина од 110 км2, население од 6.616 жители според 2010 и службен јазик е косраескиот јазик. Главен град на Косрае е Тофол.

Косрае
Kosrae
Остров
Аеродром во Косрае
Аеродром во Косрае
Знаме на Косрае
Карта на Косрае
Карта на Косрае
Координати: 9°32′N 138°07′E / 9.533° СГШ; 138.117° ИГД / 9.533; 138.117
ДржаваСД Микронезија
Површина
 • Вкупна108 км2 (42 ми2)
 • Земјишна1,000 км2 (38,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000634000000634 м
Население (2010)
 • Вкупно6,616

ГеографијаУреди

Косрае е најисточниот остров на Каролинските Острови и во 2010 година имал население од 6,616 жители. Косрае се наоѓа на 600 километри северно од екваторот, односно помеѓу Гуам и Хаваи. Косрае има вкупна површина од 110 км2.

Косрае е висок вулкански остров и нема редовни посетители. Сепак, во скоро време островот станува популарен за нуркање и скијање на вода. Островот е во поголем дел рурален поради стрмните планини и густата вегетација.

ОбразованиеУреди

Одделот за образование на Косрае оперира со шест јавни основни училишта и едно средно училиште. Покрај нив има и едно приватно училиште.[1]

ОпштиниУреди

 
Општините во Косраe.

Косрае е поделен на четири општини.[2] До 1980 година Косрае имал пет општини, но општината Валунг била припоена кон Тафунсак.[3]

општина површина
км2[4]
население
(попи 1980)[5]
население
(попис 2010)[6]
Лелу 21.5 1,995 2,160
Малем 16.8 1,091 1,300
Утве 28.5 912 983
Тафунсак 42.8[7] 1.493[8] 2,173
Косрае 109.6 5,491 6,616;

До 1980 година Косрае имало пет општини, односно постоела и општината Валунг, која денес е споена со Тафунсак. Општината имала 19.5 км2 и население од 151 жител.

НаводиУреди

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-07-13. Посетено на 2011-06-02.
  2. „Kosrae State Census Report, 2000 FSM Census of Population and Housing:Kosrae State is made up of four municipalities known as Lelu, Malem, Utwe and Tafunsak (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-02-12. Посетено на 2011-06-02.
  3. TerritoriesPI/1980 Trust Territory Pacific Islands/1980 Number of Inhabitants.pdf Trust Territory Pacific Islands 1980 Number of Inhabitants[мртва врска]
  4. „Areas converted from square miles, and portions of Walung and Tafunsak before merging estimated from map“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-02-12. Посетено на 2011-06-02.
  5. TerritoriesPI/1980 Trust Territory Pacific Islands/1980 Number of Inhabitants.pdf[мртва врска]
  6. „архивска копија“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-02-12. Посетено на 2011-06-02.
  7. Заедно со општината Валунг. Валунг имала 19.5 км2, а Тафунсак 23.3
  8. Заедно со општината Валунг. Валунг имала 151 жител, а Тафунсак 1,342.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 5°19′N 162°59′E / 5.317° СГШ; 162.983° ИГД / 5.317; 162.983