Космос-668 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-668
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Днепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 25 јули 1974
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1975
Орбитален наклон 70,9 °
Орбитален период 91,9 минути
Апоапсида 475 км
Периапсида 266 км
Меѓународна ознака 1974-058A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 25 јули 1974 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 400 килограми. Космос-668 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 91,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 475 км, а најмалото на 266.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди