Космос-617 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-617
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 19 декември 1973
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 113,9 минути
Апоапсида 1484 км
Периапсида 1335 км
Меѓународна ознака 1973-104A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 19 декември 1973. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-617 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 113,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1484 км, а најмалото на 1335.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди