Космос-327 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-327
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Днепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 18 март 1970
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1971
Орбитален наклон 70,9 °
Орбитален период 95,1 минути
Апоапсида 786 км
Периапсида 263 км
Меѓународна ознака 1970-020A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 18 март 1970. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 400 килограми. Космос-327 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 95,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 786 км, а најмалото на 263.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди