Космос-2004 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-2004
Тип на мисија воен навигациски сателит
Датум на лансирање 22 февруари 1989
Носечка ракета Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,9 °
Орбитален период 105,0 минути
Апоапсида 1017 км
Периапсида 973 км
Меѓународна ознака 1989-017A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 22 февруари 1989. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 825 килограми. Космос-2004 бил воен навигациски сателит.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 105,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1017 км, а најмалото на 973.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди