Космос-1604 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1604
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 4 октомври 1984
Носечка ракета Р-7 Семјорка (руски: Семёрка) (8К71, НАТО ознака SS-6 Sapwood), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,9 °
Орбитален период 717,7 минути
Апоапсида 9727 км
Периапсида 625 км
Меѓународна ознака 1984-107A

Податоци уреди

Општи податоци уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 4 октомври 1984 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1800 килограми. Космос-1604 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци уреди

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 717,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9727 км, а најмалото на 625.

Поврзано уреди

Литература уреди

Надворешни врски уреди