Мајкл Џексон


Мајкл Џозеф Џексон (29 август 1958 - 25 Јуни 2009) е американски музичар, танчер пејач-текстописец и филантроп. Познат како Кралот на поп музиката. Според Гинисовата книга на рекорди Џексон е признат како најуспешен забавувач на сите времиња. Неговиот придонес кон музиката, танцот и модата, заедно со приватниот живот пратен од јак публицитет, го направија глобална фигура во популарната култура повеќе од четири децении. Како осмо дете на семејството Џексон, тој дебитираше на професионалната музичка сцена, заедно со неговите браќа, како член на The Jackson 5 во средината на 1960, и ја започна својата соло кариера во 1971 година. Во раните 1980-ти, Џексон стана доминантна фигура во популарната музика. Музичките спотови за своите песни, вклучувајќи "Beat It", "Billie Jean" и "Thriller", се кредитирани со трансформирање на медиум во уметничка форма и промотивна алатка, а популарноста на овие видеа помогна да се донесе релативно нов телевизиски канал на славата МТВ. Видеа како "Black or White" и "Scream" го направија единствен на MTV во 1990. Преку сценски изведби и музички спотови, Џексон популаризира голем број на техники за танц, како што се на робот и одење по месечината. Неговиот специфичен музички звук и вокален стил влијаеја многу хип хоп, поп, современ R & B и рок изведувачите Албумот на Џексон Трилер (1982) е најпродаван албум на сите времиња.Неговите други рекорди, вклучувајќи Off the Wall(1979), Bad (1987), Dangerous(1991) и History(1995), исто така, се рангираат меѓу најпродаваните музички материјали на светот. Џексон е еден од ретките уметници што е примен во Rock and Roll Hall of Fame двапати. Тој исто така бил примен во Dance Hall of Fame како прв (а во моментов само) танчер од светот на поп и рокенрол. Некои од другите негови многубројни достигнувања се вклучени во Guinness World Records, 13 Grammy Awards(како и на Grammy Legend Awards и Grammy Lifetime Achievement Award); 26 American Music Awards (повеќе од било кој друг уметник, вклучувајќи го и "Уметник на векот") ; 13 број еден синглови во САД во неговата соло кариера (повеќе од било кој друг машки изведувач во Hot 100 ера), и околу продажба на над 750 милиони албуми низ целиот свет. Џексон доби стотици награди, кои го направија еден од најнаградуваниот музичар во историјата на музиката. Тој исто така бил значаен хуманитарист и филантроп, донирајки стотици милиони долари за добротворни цели и поддржувајки повеќе од 39 хуманитарни организации. Аспекти од личниот живот на Џексон, вклучувајќи ја и неговата промена на изгледот, лични врски и однесување, создаваат контроверзии. Во 1993 година тој беше обвинет за сексуална злоупотреба на дете, но случајот беше решен надвор од судот и не е поднесена формална пријава. Во 2005 година тој беше суден и ослободен од понатамошни обвинувања за сексуална злоупотреба и неколку други обвиненија откако поротата пресуди дека не е виновен за сите точки од обвинението. Додека се подготвуваше за неговите серија концерти This is it, Џексон почина на 25 јуни 2009 година, од срцев удар. Пред неговата смрт, Џексон наводно консумирал дроги, како што се пропофол и лоразепам. Los Angeles Country Coroner ја прогласи неговата смрт за убиство, и неговиот личен лекар се изјасни за невин по обвиненијата за убиство без умисла несакајќи. Смртта на Џексон предизвика излевање на глобална тага, и околу една милијарда луѓе од целиот свет, ја гледаа неговата јавна панихида во живо на телевизија. Во март 2010 година, Sony Music Entertainment потпишаа 250,000,000$ договор со недвижности на Џексон за да го задржи правото на дистрибуција на неговите снимки до 2017 година, и да го издаде седум постхумниот албум во текот на една деценија по неговата смрт. Неговиот прв постхумен албум од новиот материјал, едноставно насловен Мајкл, бил издаден на 14 декември 2010 година.


            Содржина

1. Животот и кариерата 1.1 Ран живот и Џексон 5 (1958-1975) 1.2 Move to Epic and Off the Wall (1975–1981) 1.3 Thriller and Motown 25 (1982–83) 1.4 Pepsi, "We Are the World" and business career (1984–85) 1.5 Појавување, таблоидите, Bad, автобиографија и филмови (1986-1987) 1.6 Автобиографија, менување на изгледот и Neverland (1988-1990) 1.7 Dangerous, Heal the World Foundation and Super Bowl XXVII (1991–93) 1.8 Прва сексуална злоупотреба на дете наводи и прв брак (1993-1994) 1.9 HIStory, втор брак и татковството (1995-1999) 1.10 Етикета спор, Invincible и трето дете (2000-03) 1.11 Втора сексуална злоупотреба на дете обвинувања и ослободителната пресуда (2003-05) 1.12 Последните години (2006-09) 2. Смртта и спомен

	2,1 Последиците од смртта

3. Уметност 3.1 Влијанија 3.2 Музички теми и жанрови 3.3 вокален стил 3.4 музички спотови и кореографија 4. Наследството и влијанието 5. Награди и признанија 6. Животна заработувачка 7. Дискографија 8. Филмографија 9. ТурнеиЖивотот и кариерата

Ран живот и Џексон 5 (1958-1975)


Мајкл Џексон е роден на 29 август 1958 година, осмиот од десетте деца во Афроамериканско работничко семејство, во Гери, Индијана, индустриско предградие на Чикаго. Неговата мајка, Katherine Esther Scruse, беше еден благочестив Јеховин Сведок, и неговиот татко, Жозеф Валтер "Џо" Џексон, е работник во фабрика за челик кој се претстави со бендот Р & Б, наречена Соколи. Џексон имаше три сестри: Rebbie, La Toya, и Џенет, и петмина браќа:.. Џеки, Тито, Џермејн, Марлон, и Ренди и шестиот брат, Брендон, починал кратко време по раѓањето. Џексон имаше проблематични односи со неговиот татко, Џо Јосиф во 2003 година призна дека тој редовно го тепал Џексон како дете . Џексон изјави дека е физички и емотивно злоупотребуван за време на пробите иако строгата дисциплина на неговиот татко игра голема улога во неговиот успех. Џексон првпат отворено говореше за неговото злоупотреба во детството во интервјуто со Oprah Winfrey, емитувано во февруари 1993 година. Тој призна дека често плачел од осаменост и дека ќе поврати врз очите на својот татко. Татко на Џексон, исто така, вербално го злоупотребувал Џексон, во бројни прилики велејќи дека тој имал грозен нос. Всушност, длабокото незадоволство на Мајкл Џексон со самата негова појава, неговиоте кошмари и хронични проблеми со спиењето, неговата тенденција да остане хипер-компатибилен особено со неговиот татко, и да остане на детето како во текот на својот живот се на многу начини во согласност со последиците од ова хронично малтретирање кое го издржал како дете. Детската злоупотреба исто така знае и да го наруши невробиолошкиот развој (односно послаба работа на мозокот, мотивација и поттик) предизвикува зголемена подложност кон зависноста од дрога, со што тој се бореше;. покрај зголемена подложност на психолошкиот фактор на емоционална болка. Во едно интервју со Martin Bashir, подоцна вклучено во емитување(2003 година) на Живеам со Мајкл Џексон, Џексон призна дека татко му го тепал кога тој бил дете, но сепак е еден "генијалец", како што призна строгата дисциплина на татко му одигра огромна улога во неговиот успех. Кога Башир ја отфрли позитивната забелешка и продолжи да прашува за тепањата, Џексон ја стави својата рака на неговото лице и се противеше на прашањата. Тој се потсети дека Јосиф седна во фотелја со ремен во својата рака како што тој и неговите браќа и сестри вежбале, и дека "ако не го направите тоа на вистински начин, тој ќе ве искине, навистина го правеше тоа".Во 1964, Мајкл и Марлон Џексон се приклучија на Браќа-бенд формиран од страна на браќата Џеки, Тито, Џермејн и како бекап-музичари свиреа конги и дајре. Џексон подоцна почна да настапува бекап вокал и танцување. Кога имаше осум, Џексон почна да дели вокал со неговиот постар брат Џермејн, а името на групата е изменета во Џексон 5. Бендот правеше турнеја низ средниот запад опширно 1966-1968, многу често настапуваа во црни клубови познат како "chitli circuit", каде што тие често перформираа стриптиз и други возрасни акти. Во 1966 година, тие го освоија големиот локален талент шоу со препеви на Motown хитови и Џејмс Браун, "I Got You (I Feel Good)", предводена од Мајкл. Џексон 5 сними неколку песни, меѓу кои и "Big boy", за локална издавачка куќа Steeltown во 1967 година, пред да потпише со Мотаун рекордс "во 1968 година. Списанието Rolling Stone подоцна го опиша младиот Мајкл како" чудо "со" големо музички способности ", пишува дека тој" брзо се појави како главна црта и пејач. Групата достигна дијаграмски рекорд кога првите четири синглови (" I Want You Back", "ABC", "The Love You Save", and "I'll Be There") достигнаа број еден на Billboard Hot 100. Помеѓу 1972 и 1975 година, Џексон направи четири соло студиски албум со Motown, меѓу нив и Got to Be There and Ben, објавен како дел од од Jackson 5 франшиза, и производството на успешни синглови пример "Got to Be There", "Ben", и римејк на Bobby Day's "Rockin' Robin". Продажбата на групата почна да опаѓа во 1973 година, а членовите на бендот ожулен под строго одбивање од Motown да им се дозволи креативна контрола или влез. Иако тие постигна неколку врвни 40 хитови, вклучувајќи ги и топ 5 диско песната "Dancing Machine", и топ 20 хит "I Am Love", Џексон 5 го напуштија Motown во 1975 година.


Преминувањето во Epic и Off the Wall (1975–1981)

Во јуни 1975 година, Џексон 5 потпиша со Epic Records, подружница на CBS Records и се преименува во Jacksons. Помладиот брат Randy формално се приклучи на групата во тоа време, додека Џермејн замина за да продолжи со соло кариера. Тие продолжија со турнејата на меѓународно ниво, издавајки уште шест албуми меѓу 1976 и 1984 година, за време на кој Џексон бил водечки текстописец, пишувајќи хитови како што се "Shake Your Body (Down to the Ground)", "This Place Hotel," and "Can You Feel It".Во 1978, тој играше како страшило во музичката, The Wiz, бокс-офис катастрофа. Тука тој се здружи со Quincy Jones, кој го уредуваше музичкиот резултат на филмот. Џонс се согласи го да произведе следниот соло албум на Џексон, Off the Wall.Во 1979 година, Џексон го скрши носот за време на сложената рутина во танц. Неговите последователна ринопластика не беше целосен успех, тој се жалел на тешкотии во дишењето што ќе влијае на неговата кариера. Тој се обрати кај Steven Hoefflin, која ја изведе втората ринопластика на Џексон и последователните операции. Џонс и Џексон заедно го продуцираа албумот Off the Wall. Текстописци за албумот вклучен и Џексон, се Rod Temperton, Stevie Wonder и Paul McCartney. Издаден во 1979 година, тоа беше прв соло албум да се генерираат четворица американски топ 10 хитови, вклучувајќи го и шема врвниот сингл http://en.wikipedia.org/wiki/Don't_Stop_'til_You_Get_Enough" and "Rock with You". Тој достигна број три на Billboard 200, а на крајот се продадени над 20 милиони примероци во светот. Во 1980 година, Џексон освои три награди на американските музички награди за неговата соло напори. омилени соул / Р & Б албум, омилена соул / Р & Б машки изведувач, а Омилен соул / Р & Б Сингл за "Don't Stop 'Til You Get Enough". Џексон повторно победи на American Music Awards во 1981 година за омилена соул / Р & Б албум и омилени соул / Р & Б машки изведувач. И покрај постигнатиот комерцијален успех , Џексон чувствува дека Off the Wall треба да направи многу поголемо влијание, и е решен да ги надмине очекувањата со своето следното издание. Во 1980,тој обезбеди највисока стапка на кралско семејство во музичката индустрија.. 37 проценти од профитот на целосната продажба на албумот.

Thriller and Motown 25 (1982–83)

Во 1982 година, Џексон ја издаде от песната "Someone In the Dark" на книга за деца за филмот "E.T. the Extra-Terrestrial; рекорд ја освои" Греми "за најдобро снимање за деца во 1984 година. Во истата година тој доби уште седум Греми и осум Американски музички награди (вклучувајќи ја наградата за заслуги, најмладиот уметник да ја победи), што го прави најнаградениот во една ноќ за двете наградни шоуа. Овие награди се благодарение на албумот Трилер, објавен кон крајот на 1982 година, кој беше од 1983 и е најдобро-продаваниот албум во светот и станува најпродаван албум на сите времиња во САД, како и на најдобро продаваниот албум на сите времиња во светот, продавајќи околу 110 милиони копии досега. Албумот е на врвот на Билборд 200 табела за 37 недели и беше во топ 10 од 200 за 80 последователни седмици. Тоа е првиот албум што има седум Билборд Хот 100 Топ 10 синглови, меѓу кои и "Billie Jean", "Beat It," and "Wanna Be Startin' Somethin'." Трилер е сертифициран за 29 милиони пратки, од страна на RIAA, давајќи му Двоен Дијамантен статус во САД. Албумот доби и Греми за најдобро Инженерско снимање - Не Класично во 1984 година, доделувањето на Bruce Swedien за неговата работа. Адвокатот на Џексон John Branca, истакна дека Џексон го има највисокиот хонорар во музичката индустрија во тој момент: околу 2$ за секој продаден албум. Тој исто така прави и рекордни профити од продажбата на неговите снимки. Видеокасетите на документарниот филм The Making of Michael Jackson's Thriller се продадени над 350.000 примероци за само неколку месеци. Ерата го виде доаѓањето на новитети како кукли по моделот на Мајкл Џексон, кој се појави во продавниците мај 1984 година по цена од 12$. Биографот J. Randy Taraborrelli пишува дека " трилерот престана да се продава како одмор- ставка како едно списание , играчки, билети за хит филмот и почна да продава како базичното домаќинство."Во 1985 година, The Making of Michael Jackson's Thriller доби Греми награда за најдобар музички спот. Во декември 2009 година, на музичкото видео за "Трилер" е избрано за National Film Registry од страна на Library of Congress, "трилер" е првиот музички спот што некогаш е примен. Периодот во кој се опишува влијанието на Џексон во тој момент како "Ѕвездата на рекорди, радио, рок видео. Еден човек спасувачки тим за музичкиот бизнис. Текстописец кој поставува победи за една деценија. Танчер со голема фаворизација на улица. Пејач, кој ги пречекори сите граници на вкус и стил и боја исто така "." Њујорк тајмс "напиша дека" во светот на поп музиката, постои Мајкл Џексон и сите други ". Во март 1983 , Џексон се соедини со своите браќа за легендарниот настап во живо кој беше снимен за Motown 25: Yesterday, Today, Forever.Шоуто се емитуваше на 16 мај 1983 година, пред публика од 47 милиони гледачи, а опремено Jacksons и голем број на други Motown ѕвезди. Најдобро е запаметено по соло изведба на Џексон на "Billie Jean". Облечен во црна карактеристична sequin јакна и голф ракавица украсена со вештачки дијаманти, тој го дебитираше неговиот значаен потег во танцот, moonwalk, кој поранешниот Soul Train танчер и Shalamar член, Џефри Данило мораше да го научи три години пред тоа. Перформансите на Џексон ги привлече споредбите со Elvis Presley и Битлси се појавија во Ед Саливан шоуто. Ана Kisselgoff од The New York Times, подоцна пишува:" moonwalk кој тој го направи симбол е метафора за неговиот стил во танц. Како не може тој да го направи тоа? Како техничар, тој е голем илузионист, вистински пантомима. Неговата способност да го задржи една нога право како што тој лета, додека другите се наведнуваа и се чини дека оди сето тоа бара совршен тајминг.


Pepsi, "We Are the World" и бизнис кариера (1984-1985)

На 27 јануари, 1984, Мајкл и другите членови на Jacksons ја снимија Пепси Кола рекламата, набљудувани од страна на директорот Фил Дусенбери, од рекламната агенција BBDO и креативениот директор на Пепси во светот, Alan Pottasch во Shrine Auditorium во Лос Анџелес. Пред полна куќа на навивачите за време на симулираниот концерт, пиротехниката случајно падна во косата на Џексон и неговата коса се запали.Тој страдал од втор степен изгореници на главата. Џексон беше подложен на третман за да се сокријат лузните на неговата глава, тој исто така ја имаше својата трета ринопластика кратко време потоа. Џексон никогаш не закрепна од оваа повреда. "Пепси" реши се надвор од судот, а Џексон ги донира своите 1.500.000 $ во Brotman Медицинскиот центар во Калвер Сити, Калифорнија, кој сега се вика "Мајкл Џексон Брн Центар" во чест на неговата донација.Dusenberry подоцна раскажува епизода во неговата мемоари, Then We Set His Hair on Fire: Увид и состојби од салата на кариерата на славните во рекламирањето. На 14 мај 1984 година, Џексон беше поканет во Белата куќа за да ја прими наградата од претседателот Роналд Реган за неговата поддршка на добротворни организации кои им помогнаа на луѓето да ги надминат алкохолот и дрогата. Џексон освои осум Греми награди во текот на таа година. За разлика од подоцнежните албуми, трилер нема официјална турнеја за да го промовира, но во 1984 година турнеја на победата , насловен од The Jacksons, покажа голем дел од новите соло Џексон материјал за повеќе од два милиони Американци. Тој ги донираше сите средства (околу 8.000.000 $) заработени од турнеја на победата во добротворни цели. Тој исто така, ко-напиша песна за добротворната организација "We Are the World" во 1985 година со Лајонел Ричи, која беше објавена во светот за да им помогне на сиромашните во САД и Африка. Таа стана една од најпродаваните синглови на сите времиња, со скоро 30 милиони продадени примероци и милиони долари донирани за гладните. Во 1986 година, "Ние сме светот" ја доби четири Греми (еден за Џексон за песна на годината). Директорите на Американските музички награди ја отстранија песната на добротворната организација од конкуренцијата, бидејќи се чувствува дека би било несоодветно, но призна со две специјални признанија (еден за создавањето на песната и еден за САД за идејата за Африка). Тие се само AMAs кои Џексон ги освои како не-соло уметник.

Во 1984 година, ATV Music Publishing, која имаше авторски права за речиси 4000 песни, вклучувајќи го и Северен каталог на песни кој содржи мнозинството од Ленон /Макартни композициите снимени од страна на "Битлси", беше ставен на продажба од страна на судот Роберт Холмс . Џексон стана заинтересиран за на сопственик музички каталози по работата со Пол Макартни во раните 1980-ти: Џексон знаел дека Макартни прави околу 40.000.000 $ од една година од песни на другите луѓе Во 1981, на Макартни му беше понуден музички каталог на АТВ за. £ 20.000.000 (40.000.000 $ УСД). Според Макартни, тој контактирал со Јоко Оно за правење на заедничко купување со поделба на трошоци еднакво на 10.000.000 £ од секој, но Оно мислеа дека може да го купат за £ 5.000.000 секој од нив. Кога тие не беа во можност да се направи заедничко купување, Мекартни ја остави понудата, не сакајќи да биде единствен сопственик на песни на "Битлси".Според еден преговарач за Холмс Судот во продажба од 1984 година, "Ние му го дадовме првото право на одбивање на Пол Макартни, но Пол не го сакаше тоа во тоа време." Исто така, адвокатот на Макартни го обвини адвокатот на Џексон, Џон Бранка, дека Макартни не е заинтересиран за тендерството: Макартни, наводно, рече: "Тоа е премногу скапо" Но, имаше и неколку други компании и инвеститори за наддавање. Во септември 1984 година, Џексон беше прв информиран за продажба од страна на Бранка и испрати понуда од 46.000.000 $ на 20 ноември 1984 година. Агентите на Џексон мислеа дека тие имале договор неколку пати, но наидоа на нови понудувачите или нови полиња на дебатата. Во мај 1985 година, тимот на Џексон си отиде од преговорите откако за четири месеци потрошија повеќе од 1.000.000 $ на длабинска анализа и за преговори. Во јуни 1985 година, Џексон и Бранка дознаа дека команиите Чарлс Копелман и Марти Bandier направиле некаков договор со Holmes à Court да купат АТВ Музика за 50 милиони долари.Но, во почетокот на август, тимот на Holmes à Court го контактирале Џексон и разговорите биле завршени. Џексон ја крена сумата на 47.500.000 $ и таа беше прифатена, бидејќи тој можеше да го затвори договорот брзо,бидејќи ја завршил длабинската анализа на АТВ музика. Тој исто така се согласи да го посети Holmes à Court во Австралија, каде што ќе се појави на каналот Седум “Perth Telethon”. Купувањето на АТВ Музика од страна на Џексон беше финализиран 10 август 1985 година. Појавувањето, таблоидите, Bad, автобиографија и филмови (1986-1987)

Кожата на Џексон била со средно-кафеава боја за целото времетраење на младоста, но со започнувањето на средината на 1980-тите, тој постепено растејќи побледи. . Промена доби широка медиумска покриеност, вклучувајќи ги и гласините дека тој ја избелил неговата кожа. Според биографијата Ј. Ренди Taraborrelli, во 1986 година, Џексон беше дијагностициран со витилиго и лупус; витилигото делумно ја осветлил неговата кожа, и лупусот беше во развивање; двете болести го направиле почувствителен на сончева светлина. Третманите тој ги користел за неговата состојба дополнително го осветлиле тонот на неговата кожата, а со примената на палачинка- шминка, тој можеше да се појави и многу блед. Џексон исто така беше дијагностициран со витилиго во неговата аутопсија. Неколку хирурзи шпекулирале дека тој поминал низ неколку носни операции,операции на чело лифт, разредена усни, и скула хирургија-иако Џексон го негираше тоа и тврдеше дека тој само имал операција на носот. Џексон тврдел дека тој имал само две пластични операции на носот и ниедна друга операција на неговото лице, иако во еден момент спомна дека има падина создадена во неговата брада. Џексон изгубил тежина во раните 1980-ти, поради промените во исхраната и желба за "танчерско тело". Сведоците изјавиле дека тој е често имал вртоглавица и шпекулираа дека тој страда од анорексија нервоза, периоди на губење на тежината кое подоцна завршило со повторување на проблемот подоцна во животот. Во текот на неговото лекување, Џексон направи двајца блиски пријатели: неговиот дерматолог, Д-р Арнолд Клајн. , и медицинската сестра на Клајн Деби Роу. Роу подоцна ќе стане втора жена на Џексон и мајка на неговите две најстари деца. Долго пред да биде во романтична врска со неа, Џексон силно се потпираше на Роу за емотивна поддршка. Тој, исто така, силно се потпираше на Клајн, за медицински и деловни совети. Џексон стана предмет на повеќе сензационалени извештаи. Во 1986 година, таблоидите правеа приказна тврдејќи дека Џексон спиел во хипербарична комора со кислород да се забави процесот на стареење, тој беше насликан легнат во стаклена кутија. Иако тврдат дека се невистинити, според таблоидните извештаи кои се широко цитирани, Џексон сам ја раширил фабрикуваната приказна за себе.Кога Џексон купи шимпанзо од една лабораторија наречен Bubbles, тој бил пријавен дека се повеќе се одделува од реалноста. Беше објавено дека Џексон понудил да купи коските на Јосиф Merrick ("Човекот-слон") иако невистинити, Џексон не ја негирал приказната. Иако првично виде дека овие приказни се можност за публицитет, тој престана да дозволува протекување на невистини во пресот тие станаа повеќе сензационални. Следствено медиумите почнаа да прават свои приказни. Овие извештаи стана вградени во јавната свест, инспирирајќи ги прекарот "wacko Jacko", кои Џексон почна да ги презира.Како одговор на озборувањата, Џексон им се обрати на Taraborrelli: Зошто едноставно не им кажете на луѓето дека јас сум странец од Марс. Кажи им го јадам живи пилиња и играм вуду танц на полноќ. Тие ќе веруваат во се што ке кажеш, затоа што ти си новинар. Но, ако јас, Мајкл Џексон, кажам, "Јас сум странец од Марс и јадам живи пилиња и играм вуду танц на полноќ", луѓето би рекле: "О, човеку, тој Мајкл Џексон е луд. Тој не е токму. Вие не можете да верувате на на еден единствен збор што излегува од неговата уста.Џексон соработувал со Френсис Форд Копола на 17-минутниот филм во 3-D Капетан ЕО, кој дебитираше во септември 1986 година во двата оригинали Дизниленд и во Epcot во Флорида, а во март 1987 година во Токио Дизниленд. 30.000.000$ филм беше популарна атракција во сите три паркови.За капетанот ЕО атракцијата подоцна беше пишувано во Евро Дизниленд парк, откако тој парк бесе отворен во 1992 година. Сите четири паркови "Капетан ЕО инсталации беа отворени и во 1990-тите: Париз инсталацијата е последниот кој се затвори, во 1998 година. Атракцијата подоцна ќе се преименува во Дизниленд, по смртта на Џексон во 2010 година. Во 1987 година, Џексон се оттргна од Јеховините сведоци, како одговор на нивното неодобрување за видеото трилер. Со индустријата очекувајќи уште еден голем хит, првиот албум на Џексон во последните пет години, Bad (1987), беше високо отценуван. Тој не го посочи трилер како комерцијален или уметнички триумф, но Bad уште беше значителен успех во својот ред. Bad албумот предизвика седум хит синглови во САД, од кои пет ("I Just Can't Stop Loving You", "Bad", "The Way You Make Me Feel", "Man in the Mirror" and "Dirty Diana") достигна број еден на Billboard Hot 100 листи. Ова е рекорд за најголем број еден Хот 100 синглови од некој албум, вклучувајќи ги и трилер. Иако видеото на насловната е дискутабилен дериват на спотот за поранешнатапесна "Beat It", " "Bad" " видеото сеуште се покажа дека е еден од иконските моменти на Џексон. Тоа беше тврд, но шарен еп против подземната железница во Њујоркшкиот систем, со костимографија и кореографија инспирирана од West Side Story. . Почнувајќи од 2008 година, албумот имаше продадено 30 милиони примероци во светот. Благодарение на албумот "Bad", Брус Сведиен и Умберто Гатика освоиа една "Греми" во 1988 година за Најдобро не класично Инженерско снимање и Мајкл Џексон освои една "Греми" за најдобар музички спот, кратка форма за "Leave Me Alone" во 1989 година. Во истата година, Џексон доби наградата за достигнување на американските музички награди, бидејќи Bad е првиот албум кој е пет пати број еден синглови во САД, првиот албум на врвот во 25 земји и најдобро продаваниот албум во светот во 1987 и во 1988 година. Во 1988 година, " Bad " победи на американските музички награди за омилена соул / Р & Б Сингл. " Bad " светската турнеја започна на 12 септември истата година, завршувајќи на 14 јануари 1989 година. Само на турнејата во Јапонија, имаше 14 распродажби и привлече 570.000 луѓе, речиси тројно зголемување на претходниот рекорд од 200.000 во една тура. Џексон ја скрши Гинисовата книга на рекорди кога 504.000 луѓе присуствуваа на Вембли стадионот. Тој настапи со вкупно 123 концерти пред публика од 4,4 милиони луѓе. " Bad " турнејата испадна да биде последен концерт на Џексон вклувајќи ги и шоута во континентална САД, иако подоцна направи турнеја до Хаваи.Автобиографија, менување на изгледот и Neverland (1988-1990)

Во 1988 година, Џексон ја издаде својата прва и единствена автобиографија, moonwalk,за која биле потребни четири години да ја заврши и да се продадат 200.000 копии. Џексон пишува за неговото детство, Џексон 5 и за злоупотребата од која тој страдал. Тој исто така пишува за неговиот изглед на лицето, велејќи дека тој имал две пластични операции на носот и падина создадена во неговата брада. Тој припишува поголем дел од промените во структурата на неговото лице на пубертетот, губењето на тежината, строгата вегетаријанската исхрана, промената на стилот на косата, и сценското осветление. Мoonwalk стигна до првото место на листата на "Њујорк тајмс" бестселери ". Музичарот потоа направи еден филм со наслов Moonwalker, во кој се вклучени снимки во живо и кратки филмови во кои ѕвезди беа Џексон и Joe Pesci. Филмот беше оригинално наменет да биде пуштен во емитување во театри, но поради финансиски проблеми, филмот беше пуштен директно на видео. Тој дебитираше на врвот на Билборд Топ Музика Video Cassette chart, кои стоеле таму 22 недели. На крајот спотот на Мајкл Џексон The Legend Continues беше исфрлен на првото место. Во март 1988 година, Џексон го купил земјиштето во близина на Санта Јенз, Калифорнија, да изгради Neverland Ranch во вредност од 17 милиони долари. Тој инсталирал Ферис тркала, менажерија, и кино на 2.700 хектари (11 км2) имот. Безбедносниот персонал од 40 луѓе по основа патролираа. Во 2003 година, тоа беше во вредност од околу 100 милиони долари. Во 1989, неговата годишна заработувачка од продажба на албуми, прифаќање и концерти беше проценета на 125.000.000 $ за таа година. Набргу потоа, тој стана Првиот човек од запад да се појави во една телевизиска реклама во Советскиот Сојуз. Неговиот успех резултираше со тоа што тој се нарекува "крал на поп музиката". Прекарот беше популаризиран од страна на Елизабет Тејлор, кога таа го презентирала со Soul Train Heritage Award во 1989 година, прогласувајќи го "за вистински крал на поп, рок и соул ". Претседателот Џорџ В. Буш го назначи во Белата куќа"за Уметник на Декадата. "Од 1985 до 1990 година, тој донираше 500.000 $ за United Negro College Fund, како и целиот профит од неговата песна "Man in the Mirror" замина во добротворни цели. Препевот на Џексон во живо на "You Were There" на прославата на 60-тиот роденден на Семи Дејвис Џуниор доби номинација за "Еми" .


Dangerous, Исцели Светската фондација и Супер Боул XXVII (1991-93)

Во март 1991 година, Џексон обнови својот договор со Sony за 65 милиони долари, рекорден договор во тоа време, обновување договор разменувајќи го договорот на Нил Дајмонд со "Колумбија рекордс".Тој го издава својот осми албум Dangerous во 1991 година. Почнувајќи од 2008 година,од албумот Dangerous беа распродадени седум милиони копии во САД и беа продадени 32 милиони копии ширум светот. Dangerous албум беше ко-продукција на Теди Рајли, еден од пионерите на " "new jack swing", кој го убеди Мајкл да го карактеристика рапот во неговиот албум за прв пат, Актот успеал и тоа било најдобро продаваниот албум поврзан со тоа движење. Во САД, првиот сингл од албумот "Black or White" беше неговиот најголем хит, достигнувајќи број еден на Billboard Hot 100 и останува седум недели на тоа место, со исти настапи продолжил низ целиот свет. Вториот сингл од албумот е "Remember the Time" остана осум недели во првите пет во САД, избран под број три на Billboard Hot 100 синглови. На крајот од 1992 година, Dangerous беше награден за најдобро продаваниот албум 1992 во светот и "Black or White" беше награден за најпродаваниот сингл на Билборд во 1992 во светот на музички награди. Исто така, тој освои награда како најдобро продаван артист на 80-те. Во 1993 година,ја Џексон изведува песната во Soul Train Awards во фотелја, велејќи дека тој имал повреда за време на пробите. Во Велика Британија и другите делови на Европа, "Heal the World" беше најголем хит од албумот, се продале 450.000 копии во Велика Британија и помина пет недели на второ место во 1992 година. Џексон ја основал Исцели Светската фондација во 1992 година. Добротворната организација ги донесе сиромашните деца на ранчот на Џексон да уживаат во возењето низ паркот кој Џексон го изградил на имотот. Фондацијата, исто така испрати милиони долари низ целиот свет за да им помогне на децата кој биле во војна, сиромаштија и болест. Во истата година Џексон ја издал втората книга, бестселерот збирка поезија, Dancing the Dream. И покрај тоа што беше комерцијален успех и ја открива повеќе интимната страна на Џексон, колекцијата главно критички се одвивала во времето на издавањето. Во 2009 година, книгата беше објавена од страна на Doubleday и беше повеќе позитивно примена од страна на некои критичари во пресрет на прераната смрт на Џексон. Dangerous светската турнеја заработи 100 милиони долари. Турнејата започна на 27 јуни 1992 година, а заврши на 11 ноември 1993 година. Џексон изведуваше на 3,5 милиони луѓе во 67 концерти. Тој ги продаде правата на емитување за неговата Dangerous светската турнеја на HBO за 20$ милиони долари, рекордниот договор кој сè уште стои. По болеста и смртта на Рајан Вајт, Џексон помогна да се привлече вниманието на јавноста за ХИВ / СИДА, нешто што беше уште контроверзно во тоа време. Тој јавно се изјасни со Клинтоновата администрација во Гала Сесијата на Бил Клинтон за да им даде повеќе пари на добротворни организации за ХИВ / СИДА и истражување. Во еден висок профил во посета на Африка, Џексон посети неколку земји, меѓу нив Габон и Египет. Неговата прва станица на Габон беше пречекан со прилично голем и ентузијастички прием од повеќе од 100.000 луѓе, некои од нив носеле знаци на кои пишувало "Добредојдовте Дома Мајкл." Во својата посета на Брегот на Слоновата Коска, Џексон беше крунисан како "Крал Сани" од страна на племенски поглавар. Тој потоа им се заблагодари на високи функционери на француски и англиски јазик, потпиша официјални документи формализирајќи го неговото Кралство и седна на златен трон, додека претседаваше со церемонијални танци. Во јануари 1993 година, Џексон направи еден незаборавен настап на полувреме на шоуто Супер Боул XXVII. Претставата почна со Џексоновото катапултирање на сцената како огномет отиде зад него. Како што слета на платно, тој се одржува на неподвижен "стисната тупаница, стои со став на статуа ", облечен во златно и црна воена облека и очила за сонце, тој остана целосно неподвижен за една минута и пол, додека публиката аплаудираше. Тој потоа полека ги извади очилата за сонце, ги фрли настрана и пееше четири песни: Jam", "Billie Jean", "Black or White" and "Heal the World". Тоа беше првиот Супер Боул, каде што фигурите на публиката се зголемија во текот на половина работно време шоу, и се гледаше од 135 милиони Американци. Dangerous албумот на Џексон се зголеми за 90 места нагоре на албумската табела.На Џексон му беше дадена " Наградата жива легенда " на 35-годишнината на Греми награди во Лос Анџелес. "Black or White" беше Греми номинирана за најдобра вокална изведба "Jam" доби две номинации за најдобра R & B вокалната изведба и најдобра R & B песна. Dangerous албум доби Греми награда за најдобро не класично Инженерство, наградувајќи ја работата на Брус Swedien и Теди Рајли.. Во истата година, Мајкл Џексон освои три американските музички награди за омилени поп / рок-албум (Dangerous), Омилена соул / Р & Б Сингл ("Remember the Time") и беше првиот кој освои International Artist Award за неговите глобални претстави и хуманитарни проблеми. Оваа награда ќе го носи неговото име и во иднина.

Први наводи на сексуална злоупотреба на дете и прв брак (1993-1994)

Џексон и даде 90-минутно интервју на Опра Винфри во февруари 1993, своето второ телевизиското интервју од 1979 година. Тој гестикулираше кога зборуваше за злоупотребата во детството од страна на својот татко, тој верува дека ја пропушти шансата за поголем дел од неговото детство, признавајќи дека тој често плачеше од осаменост. Тој ги негираше гласините дека тој ги купил коските на Човекот Слон, спиеше во хипербарична комора со кислород, или белењето на неговата кожа, наведувајќи за прв пат дека има витилиго. Интервјуто беше следено од страна на американската публика од 90 милиони. Dangerous повторно влезе во табелата на албуми во топ 10, повеќе од една година по неговата оригинална верзија. Во летото 1993 година, Џексон беше обвинет за сексуална злоупотреба на дете од страна на 13-годишното момче по име Јордан Чендлер и неговиот татко, д-р Еван Чендлер, стоматолог. Семејството Чендлер побараа исплата од Џексон, и пејачот првично одби. Јордан Чендлер на крајот,и изјави на полицијата дека Џексон сексуално го злоупотребил. Д-р Чендлер беше снимен на касета како разговара за неговата намера да продолжи со обвиненијата, велејќи: "Ако одам преку со ова, јас ке се здобијам со време. Нема шанси јас да изгубам. Јас ќе добијам се што сакам и тие ќе бидат уништени засекогаш ... кариерата на Мајкл ќе биде завршена ". Мајка му на Јордан била, сепак, непопустлива дека немало малверзации од страна на Џексон. Џексон подоцна ги искористил снимките да се утврди дека тој бил жртва на љубоморен татко чија единствена цел била да изнуди пари од пејачот. Подоцна истата година, на 20 декември, домот на Џексон беше нападнат од страна на полицијата, а Џексон достави 25-минутно соблекување. Јордан Чендлер, наводно ја известил полицијата за опис на интимните делови на Џексон, особено тврдејќи дека неговото оштетување од белило на пенисот е обрезано, пребарувањето на лентата открива, во спротивно, дека Џексон всушност бил врзан, фактот го потврди неговата аутопсија. Неговите пријатели, рекоа дека тој никогаш не закрепна од понижувањето на лента за пребарување.. Истрагата беше неубедлива и без обвиненија кои некогаш биле поднесени. Џексон го опиша истражувањето во емотивна изјава за јавноста, и ја прогласи својата невиност. На 1 јануари 1994 година, Џексоновото осигурување на кариерата наместена со Chandlers надвор од судот за 22 милиони $. Големото жири на Округот Санта Барбара, и големото жири во Лос Анџелес,биле распуштени на 2 мај 1994 година без да го известат Џексон. По некое време Chandlers престана да соработува со кривичната истрага околу 6 јули 1994. Надвор од судската документација посебно наведено е дека Џексон призна дека не сторил нешто лошо и нема никаква одговорност, а Chandlers и нивните семејства адвокатот Лари Feldman потпишаа без согласност. Адвокатот на Chandlers г-дин Feldman, исто така, експлицитно наведе" никојна никој не ја купи тишината. Една деценија по тоа, за време на вториот круг од тврдењата за злоупотреба на деца, адвокатите на Џексон ќе поднесат меморандум во кој се наведува дека од 1994 година изјавата е направена без негова согласност. Во мај 1994 година, Џексон се ожени со ќерката на Елвис Присли, Лиза Мари Присли. Тие првпат се видоа во 1975 година, кога седум-годишната Присли присуствувала на ангажмани на семејството Џексон во МГМ Гранд Хотел и казино, а биле поврзани преку заеднички пријател. Според пријател на Присли, "нивното возрасно пријателство започна во ноември 1992 година во Лос Анџелес ".Тие останаа во контакт секој ден преку телефон. Како што обвинувања за детско малтретирање беа обелоденети, Џексон стана зависен од Присли за емотивна поддршка, таа беше загрижена за неговата здравствено двоумење и зависноста од дрога. Присли објасни: "Јас верував дека тој не направи ништо погрешно и дека е погрешно обвинет и да јас почна да се вљубувам во него. Сакав да го спасам. Почувствував дека можам да го направам тоа. "Таа на крајот го убеди да го решат надвор од судот и да оди во рехабилитација за да се опорави. Кон падот на 1993 година Џексон и предложи на Присли преку телефон, велејќи: "Ако ти предложам да се омажиш за мене, ќе го направиш тоа?"Тие се венчале во Доминиканската Република во тајност, негирајќи го тоа скоро два месеци. Бракот во нејзините зборови беше, "животот на еден брачен пар е ... дека бил сексуално активен." Во тоа време, таблоидот медиуми шпекулираа дека венчавката е трик за да ја поддржи јавната слика на Џексон. Бракот траеше помалку од две години и заврши со развод по мирен пат. Во 2010 во интервју со Опра, Присли призна дека тие беа заедно уште четири години после разводот "враќајки се еден на друг и раскинувајќи", додека таа одлучи да ја заврши врската.HIStory, втор брак и татковството (1995-1999)

Во 1995 година, Џексон ја спои својата АТВ Музика со музиката на Sony објавување на поделба создавајќи Sony / ATV Music Publishing. Џексон ја задржа половина од сопственоста на компанијата, заработи 95.000.000 $ однапред, како и правата за уште песни.Тој потоа го објави двојниот албум HIStory:. Минатото, сегашноста и иднината, Книга 1. Првиот диск, HIStory Begins, беше 15те најголеми хитови на албумот, а подоцна била повторно издадена како Greatest Hits: HIStory, Volume I во 2001 година, додека вториот диск, HIStory Continues, содржи 15 нови песни. Албумот дебитираше на број еден на топ листите и е сертифициран за седум милиони пратки во САД. Тоа е најдобро продаваниот повеќе дисковен албум на сите времиња, со 20 милиони копии (40 милиони единици) се продадени во целиот свет. HIStory доби номинација за Греми за албум на годината. Првиот сингл издаден од албумот беше двојна A-side "Scream/Childhood". "Scream" е дует, изведен со најмладата сестра Џенет Џексон. Песната се бори против медиумите, главно, за она што медиумите му го направија во текот на обвинувања за злоупотреба на деца во 1993. Синглот имал највисок деби на Billboard Hot 100 во бројот пет, и доби номинација за Греми за "Најдобар Поп соработка со вокалите" "You Are Not Alone" е вториот сингл издаден од HIStory;. Се држи во Гинисовата книга на Светскиот рекорд за првата песна кога и да дебитира на број еден на Billboard Hot 100 листата. Тој бил забележан како еден од главните уметнички и комерцијален успех, добивајќи номинации за "Греми" најдобар поп вокал за изведба. "На крајот од 1995 година, Џексон бил пренесен во болница, откако колабира во текот на пробите за телевизиските перформанси;. инцидентот бил предизвикан од стресот поврзан со напад на паника "Earth Song" е трет сингл издаден од HIStory, и се искачи на врвот на британската сингл табела за шест недели околу Божиќ 1995 година; се продадоа еден милион примероци, што го прави Џексон најуспешниот сингл во Велика Британија. Песната "They Don't Care About Us" стана контроверзна кога Anti-Defamation League и другите групи ги критикуваша неговите наводно, анти-семитски стихови. Џексон брзо ја стави ревидираната верзија на песната, без навредите во оваа песна. Во 1996 година, Џексон доби Греми награда за најдобар музички спот, кратка форма за "Scream" и американските музички Награда за Омилен Поп / Рок машки изведувач. Албумот беше промовиран со успешна HIStory светска турнеја. Турнејата започна на 7 септември 1996 година, а заврши на 15 октомври, 1997 година. Џексон изведе 82 концерти во 58 градови на повеќе од 4,5 милиони фанови, и заработи вкупно 165.000.000 $. Шоуто , кое го посетија пет континенти и 35 земји, стана Џексоновиот најуспешен во однос на публиката. Во текот на турнејата, Џексон се ожени со својата долгогодишна пријателка Дебора Жан Роу, дерматолошката медицинска сестра, во импровизирана церемонија во Сиднеј, Австралија. Роу беше околу шест месеци бремена со прво дете на двојката во тоа време. Првобитно, Роу и Џексон не планираа да се оженат, ама мајка му на Џексон Кетрин ги убеди да го направат тоа. Мајкл Џозеф Џексон јуниор (попознат како принцот) е роден на 13 февруари, 1997;. Неговата сестра Париз-Кетрин Мајкл Џексон беше родена една година подоцна, на 3 април, 1998 година. Двојката се разведе во 1999 година, а Џексон доби целосно старателство над децата. Разводот беше релативно мирен, но потоа старателството не се реши до 2006 година. Во 1997 година, Џексон го издаде Blood on the Dance Floor: HIStory in the Mix,, кој содржи ремикси на хит синглови од HIStory и пет нови песни. Светската продажба стигна до 6 милиони примероци од 2007 година, тоа е најдобро продаваните ремикс албуми објавени досега. Достигна број еден во Велика Британија, како и на насловната. Во САД, албумот е заверена платина, но само го достигна бројот 24. Форбс го стави неговиот годишен приход од $ 35 милиони во 1996 година и 20 милиони долари 1997 година. Во текот на јуни 1999 година, Џексон беше вклучен во голем број на добротворни настани. Тој се приклучил кон добротворниот концерт на Лучано Павароти во Модена, Италија. Концертот беше во знак на поддршка на непрофитната организација War Child, а даде и еден милион долари за бегалците од Косово, СР Југославија, како и дополнителни средства за децата од Гватемала. Подоцна овој месец, Џексон организираше сет на "Мајкл Џексон и пријателите" добротворни концерти во Германија и Кореја. Други уметници се вклучени вклучувајќи ги Слаш, Скорпионите, Боиз 2 Мен, Лутер Вндрос, Мараја Кери, А. Р. Рахман, Прабу Дева Сундарм, Шобана, Андреа Боцели и Лучано Павароти.Приходите отидоа кај " Детскиот фонд Нелсон Мандела ", Црвениот крст и УНЕСКО.


Расправа за етикета, Invincible и трето дете (2000-03)

На крајот на векот, американските музички награди го почестен Џексон како уметник на 80-те.Во текот на 2000 и 2001 година, Џексон работел во студиото со Теди Рајли и Родни Џеркинс, како и други соработници. Овие сесии ќе резултираат со албумот Invincible, објавен во октомври 2001 година. Invincible беше првиот Џексонов целосен албум во шест години, а тоа ќе биде последен албум на новиот материјал кој го издал, додека сеуште е жив. Издавањето на албумот му претходеше расправа меѓу Џексон и неговата издавачка куќа, Sony Music Entertainment. Џексон ги очекуваше лиценците од повекето од своите албум за да некогаш се наврати некаде во почетокот на 2000 година. Откако тој ке ги добие лиценците, тој ќе има можност за промоција на материјалот, и исто така ќе биде во можност да го задржи целиот профит. Меѓутоа, поради разни клаузули во договорот, навратениот датум испадна да биде по многу години. Џексон открие дека адвокатот кој го претставува во Договорот беше, исто така,го претставува и Sony. Џексон беше, исто така, загрижен поради фактот дека за неколку години, Сони ќе го натераат да го продаде својот удел во нивниот музички каталог. Џексон се плашел дека Sony би можел да има конфликт на интереси, бидејќи ако Џексон не успее во кариерата тој ќе мора да го продаде својот дел од каталогот по ниската цена. Џексон барал предвремен излез од неговиот договор. Само пред издавањето на Invincible, Џексон го информираше шефот на Sony Music Entertainment, Томи Мотола, дека го напушта Sony. Како резултат на тоа, сите издадени синглови, видео снимки и промоции во врска со албумот Invincible беа суспендирани. Во септември 2001 година, два концерти за 30 годишнината беа одржани во Madison Square Garden за одбележување на 30 години како соло уметник на пејачот. Џексон се појави на сцената заедно со неговите браќа, за прв пат од 1984 година. Шоуто, исто така изведе настапи од Миа, Ашер, Витни Хјустон, 'Н Синк, Дестини с Чајлд, Моника, Лутер Вандрос, и Slash, меѓу другите уметници. Вториот од двата Шоуа го зазема местото на ноќта пред 11 септември 2001 година, терористичките напади. По 9 / 11, Џексон помогна во организирањето на United We Stand: What More Can I Give добротворен концерт на RFK стадионот во Вашингтон, Концертот се одржа на 21 октомври 2001 година, а вклучени се настапи од десетици големи уметници, вклучувајќи го и Џексон, кој ја перформираше неговата песна What More Can I Give, како последна. Соло настапите на Џексон беа нарушени од телевизиската верзија на добротворниот концерт, иако сè уште можеше да се види дека во позадина ги пее вокалите. Овој пропуст се случи заради проблемите со договорот поврзани со концертите од претходната 30-тата годишнина: оние концерти беа сведени во двочасовна специјална ТВ насловена Мајкл Џексон: Прослава за 30 годишнината: The Solo Years кои дебитираа во ноември 2001 година. И покрај настаните пред неговото издавање , Invincible излезе во октомври 2001 година на многу исчекување. Invincible се покажа како голем хит, дебитирајќи на врвот на топ листите во 13 земји и ке се продадат околу 13 милиони копии ширум светот. Доби двојно платинест сертификат во САД. Сепак, бројот на продадени за Invincible биле пониски од оние на неговите претходни изданија, делумно поради недостиг на промоција, без поддршката за светска турнеја и расправата за етикетата. Албумот исто така излезе во лошо време за музичката индустрија. Албумот чини $ 30 милиони за снимка, не вклучувајќи ги промотивните трошоци. Invincible предизвика три синглови: "You Rock My World", "Cry" and "Butterflies", вториот без музички спот. Џексон во јули 2002 година изјави дека Mottola е "ѓавол" и "расист", кој не ги поддржал неговите афро-американски уметници, користејќи ги само за своја лична корист. Тој обвини дека Mottola својот колега Irv Gotti го нарекол "Дебел црнец." Сони одби да го продолжидоговорот на Џексон, и тврди дека промотивната кампања од 25 милиони долари не успеа бидејќи Џексон ја одбил турнејата во САД. Во 2002 година, Мајкл Џексон ја освои својата 22-American Music награда за изведувач на векот. Во истата година, е родено третото дете на Џексон, Принц Мајкл Џексон II (наречен "ќебе"). Идентитетот на мајката е непознат , но Џексон изјави дека детето е резултат на вештачко оплодување од сурогат мајка и неговата сперма. На 20 ноември истата година, Џексон го донесе новородениот син на чардакот од неговата соба во хотелот Adlon во Берлин, фановите застана подолу, држејќи го во десната рака, лабаво префрли крпа врз лицето на бебето. Бебето било накратко протегнато низ оградата, четири спрата над нивото на земјата, предизвикувајќи голема критики во медиумите. Џексон подоцна се извини за инцидентот, нарекувајќи ја "ужасна грешка". Сони ја објави Number Ones, компилација од хитови на Џексон на CD и DVD дисковите. Во САД, албумот е заверен како тројно платинест од страна на RIAA, во Велика Британија е заверен шест пати платина за пратки од најмалку 1,2 милиони единици.

Обвинувања за втора сексуална злоупотреба на дете и ослободителната пресуда (2003-05)

Почнувајќи во мај 2002 година, Џексон дозволил на екипа за снимање на документарен филм, предводена од британската телевизија личност Мартин Башир, да го следат секаде каде што одел. Филмска екипа Башир беше со Џексон за време на "Бебе-висечкиот инцидент" во Берлин. Програмата се емитуваше во март 2003 како Living with Michael Jackson, и насликан е неверојатен портрет на пејачот. Во особено контроверзна сцена, Џексон беше виден држејќи се за раце и да дискутирајќи за спиење со едно младо момче. Набргу документарниот филм се емитуваше, канцеларијата на адвокат на округот Санта Барбара почна криминална истрага. Џексон беше уапсен во ноември 2003 година, а беше обвинет за седум точки од обвинението за малтретирање на деца и две точки од обвинението за администрирање на агент за интоксикација во врска со 13-годишно момче кое е прикажано во филмот. Џексон ги негираше обвинувањата, велејќи дека не биле од сексуална природа. Народот против Џексон Судењето започна на 31 јануари 2005 година, во Санта Марија, Калифорнија, и траеше пет месеци, до крајот на мај. На 13 јуни 2005 година, Џексон беше ослободен по сите точки од обвинението. По судењето, во релокација на голем публицитет тој се преселил во Персискиот Залив островот на Бахреин, како гостин на шеикот Абдула.

Последните години (2006-09)

Во март 2006 година, главниот куќа во Neverland Ranch беше затворена како мерка за намалување на трошоците. Имало бројни извештаи дека во тоа време Џексон имал финансиски проблеми. Џексон беше деликвент за отплата на обезбедениот заем од 270,000,000$ против неговите издавачки холдинзи за музика, иако тие холдинзи, наводно, му правеле 75.000.000 $ годишно. Банката на Америка го продаде долгот на Fortress Investments. Sony наводно, предложи преструктуирање на договорот кој ќе даде идни опции за купување на половина од акциите на Џексон во нивната заедничка сопственост на издавачката куќа (оставајќи го Џексон со 25% од акциите). Џексон се согласи на рефинансирањето на договорот на Sony, во април 2006 година , иако точните детали не беа обелоденети во јавноста. Џексон немаше договор за снимање со Sony или која било друга голема издавачка куќа во тоа време. Во пролетта 2006 година, имаше најава дека Џексон потпишал договор со базирани на Бахреин на почетокот наречени Two Seas Records. Сепак, ништо не излезе од тој договор, и извршниот директор на wo Seas, Guy Holmes, подоцна изјави дека договорот никогаш не бил завршен. Во текот на 2006 година, Sony отпакува 20 синглови од 1980-тите и 1990-тите како Michael Jackson:visionary series, која подоцна стана боxед сет. Како резултат на тоа повеќето од оние синглови се вратија на топ листите,. Во септември 2006 година, Џексон и неговата поранешна сопруга Деби Роу ги потврдија извештаите дека тие го средиле нивното долго време развлекуваното старателство над децата. Условите никогаш не беа објавени. Џексон продолжи да биде старателски родител на две деца. Во октомври 2006 година, "Фокс њуз" новинарот за забава Роџер Фридман вели дека Џексон бил на снимање во студио во руралното место Westmeath, Ирска. Во тоа време не беше познато на што Џексон работел, или кој би плаќал за сесиите, откако неговиот публицист неодамна издаде соопштение во кое тврди дека ја напуштил Two Seas. Во ноември 2006 година, Џексон го покани екипажот за снимање на Access Hollywood во студиото во Westmeath, и МСНБЦ ја изнесе приказната дека тој работи на нов албум, продуциран од will.i.am од The Black Eyed Peas. Џексон настапуваше на World Music Awards во Лондон на 15 ноември 2006 година, а ја прифати наградата дијамант за продажба на над 100 милиони плочи. Џексон се врати во САД по Божик 2006 година за да присуствува на погребот на Џејмс Браун во Аугуста, Џорџија. ". Тој даде една пофалба велејќи: “Џејмс Браун ми е најголема инспирација". Во пролетта 2007 година, Џексон и Сони се здружија за да купат уште една музичка издавачкаа куќа: Famous Music LLC, порано во сопственост на Viacom. Овој договор му даде права на песни од Еминем, Шакира и Бек, меѓу другите. Џексон снимаше интензивно во текот на овој период во Њујорк со текстописецот и продуцент will.i.am, а исто така во Лас Вегас со производителите Akon и RedOne. Во март 2007 година, Џексон даде кратко интервју за "Асошиетед прес" во Токио, каде што тој вели, "Јас сум бил во забавната индустрија, од својата 6та година, и како Чарлс Дикенс ќе вели, "Имаше и добри и лоши времиња ' Но, јас не би ја менувал мојата кариера ... Иако некои направија намерни напори да ме повредат, ќе го земам тоа како не важно, затоа што имам семејство кое го сакам, силна верба и прекрасни пријатели и фанови, кои ме подржаа ќе, и продолжат да ме поддржуваат. " Во септември 2007 година Џексон наводно уште работел со will.i.am, но албумот очигледно никогаш не е завршен. Меѓутоа, во 2008 година, Џексон и Сони го објавија Thriller 25 да се одбележи 25-годишнината од оригиналниот Thriller. Овој албум ја истакнува претходно неиздадена песна "For All Time" (како отфрлен дел од оригиналните сесии), како и ремикси, каде Џексон соработувал со помладите уметници кои биле инспирирани од неговата работа. Два од ремиксите беа издадени како синглови со само скромен успех: "The Girl Is Mine 2008" (со will.i.am) и "Wanna Be Startin' Somethin' 2008" (со Akon). Првиот сингл е заснован на рана демо верзија, без Пол Макартни. Сепак албумот беше хит. Во пресрет на 50-тиот роденден на Џексон, Sony BMG издаде серија на албуми со најголемите хитови наречен Кралот на поп музиката. Малку различни верзии беа објавени во разни земји, врз основа на анкетите на локалните фанови. Кралот на поп стигна до најдобрите 10 во повеќето земји каде што е издадена, и исто така се продаваат и за увоз и во други земји (како САД ). Во есента 2008 година, Fortress Investments се закани дека ќе го лиши од право на користење на Neverland Ranch, која Џексон ја користеше како колатерал за заеми претварајќи ги во десетици милиони долари. Сепак, Fortress се одлучи да ги продаде Џексоновите долгови на Colony Capital LLC. Во ноември, Џексон го смени името на Neverland Ranch во Sycamore Valley Ranch Company LLC, која беше заедничка инвестиција помеѓу Џексон и Colony Capital LLC. Овој договор го расчисти долгот на Џексон, и тој, наводно, дури доби и дополнителни 35.000.000 $ од вложување. Во времето на неговата смрт, Џексон сеуште беше во сопственост на акциите во Neverland / Sycamore Valley, но не е познато колку е голема вредноста на акциите. Во септември 2008 година, Џексон влезе во преговори со Julien's аукциската куќа за да се прикаже и да се аукцира голема колекција на сувенири во износ од околу 1.390 места. Аукцијата требаше да се одржи помеѓу 22 април и 25 април. Изложба на многу отворените како што е закажано на 14 април, но вистинското аукцијата на крајот беше откажан по барање на Џексон. Во март 2009 година, Џексон одржа прес-конференција во лондонската О2 арена и најави серија концерти со наслов This Is It.. Претставите ќе бидат првите Џексонови големи серии на концерти бидејќи HIStory светската турнеја заврши во 1997 година. Џексон предложи можно пензионирање по претставите, тој рече дека тоа ќе биде негова "финалнен бис". Првичниот план беше за 10 концерти во Лондон, по што следи Шоуто во Париз, Њујорк и Мумбаи. Ренди Филипс, претседателот и главен извршен директор на AEG Live, изјави дека првите 10 датуми самот пејач има заработено околу 50.000.000 £. На престој во Лондон е зголемена на 50 датуми, по рекордна продажба на билетите. Над еден милион беа продадени во помалку од два часа. Џексон вежбаше во Лос Анџелес во неделите до турнеја под раководство на кореографот Кени Ортега. Повеќето од овие проби се одржа во Staples центарот, кој беше во сопственост на AEG. Концертите започнаа на 13 јули 2009 година, и завршија на 6 март, 2010 година. Помалку од три недели пред одржувањето на концертот требаше да започне во Лондон и со сите концерти биле распродадени, Џексон почина откако доживеа срцев удар. Некаде пред неговата смрт, е наведено дека тој отпочнал модна линија со Christian Audigier. Но, поради ненавремената смртта на Џексон, моменталниот статус на етикетата останува непознат. Првиот Џексон постхумен сингл беше песна со наслов "This Is It", која Џексон ја преработи во 1980-тите со Пол Анка. Тоа не беше на сет листата за концерти, а снимањето беше базирано на старата демо лента. Преживеаните браќа се соединија во студиото за прв пат од 1989 година за да ги снимаат придружните вокали. На 28 октомври, 2009, документарниот филм за пробите наречени Мајкл Џексон "This Is It" е издаден. И покрај тоа имаше ограничен ангажман недела-две, тој стана најголем документарец или концерт филм со голема заработувачка на сите времиња, со приходи од повеќе од 260.000.000$ низ целиот свет. Имотот на Џексон доби 90% од профитот. Филмот беше проследен со компилација албум со истото име. Две верзии на новите песни се појавуваат во албумот, која исто ги така ги вклучува оргиналните хитови на Џексон во редот во кој се појавуваат во филмот, заедно со бонус диск со претходно необјавени верзии на повеќе хитови на Џексон, како и изговорена песна насловена како "Planet Earth". Во 2009 година на американските музички награди Џексон освои четири постхумни награди, две за него и две за неговиот албум Number Ones, постигнувајќи вкупно 26 американските музички награди.


Смртта и спомен

На 25 јуни 2009 година, Џексон почина во својот кревет во неговиот изнајмен дворец во 100 North Carolwood Drive во Holmby Хилс предградие на Лос Анџелес. Обидите за негово оживување од страна на Конрад Мјуреј, неговиот личен лекар, беа неуспешни. Лос Анџелес пожарникарната служба доби 911 повик во 12:22 (PDT, 19:22 UTC), доаѓајќи три минути подоцна на местото каде што бил Џексон. Тој бил, наводно, не дишел а била изведена и CPR. Напорите за реанимација продолжи на патот кон Медицинскиот центар Роналд Реган , а за еден час по пристигнувањето таму во 1:13 (20:13 UTC). Тој беше прогласен за мртов во 2:26 по локално време (21:26 UTC). Смртта на Џексон предизвика излевање на глобална тага. Вестите брзо се шират на интернет, предизвикувајќи да се забават веб-сајтовите и паѓањето на мрежата од преоптоварување. Двете TMZ и Лос Анџелес тајмс "доживеа испади. Google на почетокот верувале дека влезот од милиони луѓе во потрага по" Мајкл Џексон "значел дека пребарувачот е под напад. Твитер пријавиле несреќа, како и Википедија во 03:15 PDT (06:15 EDT). Фондацијата Викимедија објавија речиси еден милион посетители на биографијата на Џексон, во рок од еден час, веројатно на повеќето посетители во период од еден час на било кој член во историјата на Википедија. AOL Instant Messenger беше во колапс околу 40 минути. AOL го нарече "круцијален момент во историјата на интернетот ", додавајќи, "Ние никогаш не сме виделе такво нешто во однос на обемот и длабочината." Околу 15% од Твитер мислењата-или 5.000 твитови во минута, наводно го спомнаа Џексон по големата вест, споредено со 5% ако се присетиме на спомнувањето за иранските избори или за пандемија на грип, кои беа на насловните страници на почетокот на годината. Генерално, интернет сообраќајот се движи од 11% на најмалку 20% повисоки од нормалните. MTV и Black Entertainment Television (BET) емитуваше маратони на музички спотови на Џексон. Специјалните на Џексон емитувани на повеќе ТВ-станици од целиот свет. Британската сапунска опера EastEnders додаде сцена во последните минути на настанот, во кој еден лик раскажува за уште нешто за оваа вест, на 26тата јунска епизода. беше темата на секоја насловна страница во дневниот британски таблоид The Sun околу две недели по неговата смрт. Во истиот период, трите големи американски мрежи "-ABC Вести, CBS Evening News и NBC Nightly News- посветија 34% од нивното време за емитување на Џексон . Списанијата вклучувајќи го и Time објавија комеморативни изданија. Сцената која ја карактеризираше сестрата на Џексон La Toya беше исечена од филмот Бруно од почит кон семејството Џексон. Споменот на Џексон беше одржан на 7 јули 2009 година, во Стејплс центар во Лос Анџелес, на кое му претходи приватна семејна служба во Forest Lawn Memorial Park's Hall of Liberty. Ковчегот на Џексон бил присутен за време на споменикот, но нема информации кои беа објавени во однос на конечното место на телото. Додека некои неофицијални извештаи тврдеа за публика од целиот свет висока околу една милијарда луѓе, публиката на САД од Нилсен е проценета со 31.100.000, што е споредливо со проценетата 35.100.000 што ја гледавме од 2004 за закопување на поранешниот претседател Роналд Реган, а околу 33.100.000 Американци кои го гледале погребот на принцезата Дијана од 1997 година. Мараја Кери, Стиви Вондер, Лајонел Ричи, Џон Мајер, Џенифер Хадсон, Ашер, Џермаин Џексон, и Шахен Џафарголи настапија на настанот. Berry Gordy и Smokey Robinson gave eulogies, додека кралицата Латифа пишуваше "We had him," песна напишана по повод Maya Angelou. свештеникот Ал Шарптон доби овации со аплаузи кога тој им кажа на децата на Џексон, "не е ништо чудно за вашиот тато. Беше чудно тоа со што вашиот татко мораше да се справи. Но, тој се справуваше со тоа во секој случај. “11-годишната ќерка на Џексон, Париз Катерина, плачеше кога му рече на народот:" Уште кога јас бев родена, Татко ми беше најдобриот татко што некогаш можеше да се замисли ... само сакав да кажам дека го сакам ... толку многу. " Високопреосветениот Lucious Смит обезбеди затворање на молитвата. На 24 август , неколку вести цитираа дека анонимни извори како што се наведува судските вештаци во Лос Анџелес решиле да ја третираат смртта на Џексон како убиство;. тоа подоцна беше потврдено од страна на судските вештаци на 28 август. Во времето на смртта, Џексон имал консумирано пропофол, lorazepam и мидазолам. Полицијата спроведе истрага за неговиот личен лекар, Конрад Мареј за убиството на Џексон . На 8 февруари 2010 година, Мареј беше обвинет за убиство без умисла присилно од страна на обвинителите во Лос Анџелес. Џексон беше погребан на 3 септември 2009 година, во Forest Lawn Memorial Park во Glendale, Калифорнија. На 25 јуни 2010 година, на првата годишнина од смртта на Џексон, обожавателите дојдоа во Лос Анџелес за да му оддадат почит. Тие ја посетија ѕвезда на Џексон на Булеварот на славните и неговиот семеен дом, како и Forest Lawn Memorial Park. Многу од навивачите носеле сончогледи и други предмети во чест да ги остават на овие локации. Членовите на семејството Џексон и блиски пријатели пристигнаа да оддадат почит. Кетрин се врати во Гери, Индијана за свечено да го открие Гранит споменикот изграден во дворот на семејната куќа. Спомен продолжи со свеќи- бдение и специјална изведба на "We Are the World." На 26 јуни, се одржа протестен марш пред полициска станица за грабеж и убиства, на old Parker Center building и петиција со илјадници потписи кои бара правда. Фондацијата на семејството Џексон во врска со Voiceplate го претстави "Forever Michael", настан кој ги обедини членовите на семејството Џексон, познати личности, членови, симпатизери и заедницата за да го прослават и почестат неговото наследство. Еден дел од приходите е подарен на Џексоновите омилени добротворни организации. Катерина, исто така, издаде својата нова книга "Never Can Say Goodbye."


Последиците од смртта

По неговата смрт, Џексон стана најдобро продаваниот уметник од 2009 година во САД со продажба на повеќе од 8,2 милиони албуми и имаше продадено 35 милиони албуми низ целиот свет во 12-те месеци кои следеа по неговата смрт. По овој бран на продажба, Сони објави дека го продолжува својот однос со неговиот материјал. Дистрибуциските права одржани од Sony Музика требаше да истечат во 2015 година. На 16 март 2010 година, Sony Music Entertainment,во потег предводени од своите Columbia/Epic Label Group division, потпишаа нов договор со недвижности на Џексон да се прошират нивните дистрибуциски права на неговиот претходен каталог до 2017 година, како и да добијат дозвола за издавање на десет нови албуми, со претходно необјавени снимки и нови колекции на објавени работи. На 4 ноември 2010 Sony го најави излегувањето на Michael, првиот постхумен албум да биде издаден на 14 декември, со промотивен сингл издаден на радијата на 8 ноември, насловен "Breaking News". Договорот беше без преседан во музичката индустрија како што е најскапиот музички договор кои се однесуваат на еден уметник во историјата, наводно, се вклучени Сони мјузик кои плаќаат 250,000,000$ за договорот, со имотот на Џексон ја добиваат целосна сума како и својот дел од авторски права за сите објавени работи. Инвеститорот на видео играта Ubisoft најави дека ќе издаде нова игра со танцување и пеење во која се карактеризира Мајкл Џексон за сезона 2010. Играта наречена Мајкл Џексон: Искуството пред се ќе биде да го користите Kinect и PlayStation Move, камерата системи на Microsoft Xbox 360 и PlayStation Сони 3 треба да излезе кон крајот на истата година. Cirque du Soleil објавени на 3 ноември 2010 година ќе го лансира "Мајкл Џексон: The Immortal светска турнеја". во октомври 2011 година во Монтреал. На 90-минутната US $ 57m продукција ќе ги комбинираат Џексоновиот иконски музички опус и кореографија со потписот циркуската уметност, танц и воздушни прикажувања кои вклучуваат 65 уметници. Турнејата беше напишана и режирана од страна на Џејми Кинг и се центрира на Џексоновото "inspirational Giving Tree- извор на креативноста, каде што неговата љубов кон музиката и танцот, бајката и магијата, и кревката убавина на природата се не заклучени.
Уметност Влијанија Музиката на Џексон никнувала врз R & B, поп и соул. Тој бил под влијание на работата на современите музичари како Little Richard, James Brown, Jackie Wilson, Diana Ross, David Ruffin, Gene Kelly, Fred Astaire, Sammy Davis, Jr., The Isley Brothers, и на Bee Gees. Додека Little Richard имаше значително влијание врз Џексон, Џејмс Браун беше најголема инспирација на Џексон. Во однос на Браун, Џексон изјави: "Уште од времето кога бев мало дете, не повеќе од шест години, мајка ми ќе ме разбудеше без оглед на тоа кое време беше, ако спиев, без оглед на тоа што го правев,за да гледам телевизија да го гледам професионалецот. И кога го видов неговото движење, јас бев маѓепсан. Никогаш не сум видел изведувач кој изведува како Џејмс Браун, и токму тогаш и таму јас знаев дека тоа е токму она што сакав да го правам целиот мојот живот, заради Џејмс Браун. Младиот Мајкл Џексон во голем дел ја должи неговата вокална техника на Дајана Рос. Во октомври 1969 година, беше одлучено дека Џексон сака да живее со Рос. Не само што е една фигура на мајка за него, таа често пати беше забележана во пробите како соучеснички изведувач. Тој подоцна се изрази:.... "Јас ја знам неа многу добро. Таа ме научи толку многу. Имав навика само да седнам во аголот и да го гледам начинот на кој таа се движи. Таа беше уметност во движење. Го учев начинот на кој таа се движи, начинот на кој пееше – таква каква што беше ". Тој и рекол: "Сакам да бидам исто како тебе, Дајана." Таа рече: ". Само биди тоа што си". Меѓутоа, Џексон и должи дел од неговиот траен стил, особено неговата употреба на Ооох interjection на Рос. Од рана возраст, Џексон често ги пунктуираше неговите стихови со ненадеен восклик на Ооох. Дијана Рос го користи овој ефект на голем број на песни снимени со The Supremes.


Музичките теми и жанрови

За разлика од многу уметници, Џексон не ги пишувал своите песни на хартија. Наместо тоа, тој ќе диктира во звук рекордер, а кога снимал тој ги пеел стиховите од меморија. Во повеќето од неговите песни, како "Billie Jean", "Who Is It", и "Tabloid Junkie", тој ќе ги користи неговите гласни инструменти и ги имитира инструментите користејќи го неговиот глас наместо да свири на вистински инструменти, заедно со другите звуци. Џексон истакна дека е полесно да се пее со тапан, или пее бас, наместо да свири на тапан или бас со инструмент. Неколку од критичарите велат дека посебениот глас на Џексон е во состојба да ги замени сите инструменти. Стив Хјуи на Allmusic рече дека, во текот на неговата соло кариера, разноврсностите на Џексон му дозволиле да експериментира со различни теми и жанрови. Како музичар, тој се рангираше од танцот и баладите на Motown во техно и врвниот- хаус и нов тип на свинг работа која вклучува фанк ритам и хард рок гитара. Според Хјуи, Thriller ги рафинира предностите на Off the Wall; Танц и рок песните беа поагресивни, а поп-нумери и балади беа помеки и повеќе исполнети со длабоко чувство. Забележителни песни се вклучени во баладите "The Lady in My Life", "Human Nature" и "The Girl Is Mine" фанк парчињата "Billie Jean" и "Wanna Be Startin' Somethin'" и диско сетот "Baby Be Mine" " и "PYT (Pretty Young Thing)" Со Thriller, Кристофер Конели од Ролинг Стоун коментира дека Џексон ја развил својата долга поврзаност со висока сублиминална тема на параноја и потемна слика. Allmusic на Стивен Томас Erlewine истакна дека ова е евидентно на песните "Billie Jean"и "Wanna Be Startin' Somethin'". Во "Billie Jean", Џексон пее за опсесивно фан кој тврди дека тој е татко на детето на таа жена. "Wanna Be Startin' Somethin'" тој се расправа против озборувањето и медиумите. "Beat It", го осуди насилството од бандите во чест на West Side Story, и според Хјуи тоа беше прво Џексоново успешно рок крос-над парче. Тој исто така забележува . дека насловената "Thriller" почна со интересот на Џексон со темата на натприродното, тема кој ја разгледувал во подоцнежните години. Во 1985 година, Џексон ко-напиша химна на добротворната организација "We Are the World", хуманитарните теми подоцна станаа повторувачка тема во неговите стихови и неговата јавна личност. Во Bad, Џексоновиот концепт на на предаторски љубовник може да се види на рок песната "Dirty Diana". Првиот сингл "I Just Can't Stop Loving You" е традиционална љубовна балада, додека "Man in the Mirror" е химна- балада на исповед и разрешување. "Smooth Criminal" е евокација на крвавиот напад, силување и најверојатно убиство. Allmusic Stephen Thomas Erlewine наведува дека Dangerous го претставува Џексон како многу парадоксален поединец. Неговите коментари на албумот Bad се повеќе различни од претходните, како што апелира до урбана публика, додека, исто така, ја привлекуваше средната класа со химни како "Heal the World". Првата половина од снимката е посветен на новиот свинг, вклучувајќи ги и песни како "Jam" и "Remember the Time". Албумот е првиот Џексонов албум каде социјалните проблеми се примарна тема;. "Why You Wanna Trip on Me", на пример, протести против гладот во светот, СИДА, бездомништво и дрога . Dangerous содржи сексуално обвинувачки напори како што е повеќеслојна љубовна песна, "In the Closet". На насловната продолжува темата на предаторски љубовник и компулсивна желба. Во втората половина вклучува интроспективен, поп- Евангелието химни како што се "Will You Be There", "Heal the World"и "Keep the Faith",овие песни покажуваат како Џексон се отвара за разни лични борби и грижи. Во баладата "Gone Too Soon", Џексон одддава почит на својот пријател Рајан Белата и на оние што страдаат од СИДА. HIStory создава атмосфера на параноја. Неговата содржина се фокусира на тешкотиите и јавните борби низ кои Џексон помина пред неговото производство. Во новите џек-свинг-фанк-рок напори "Scream" и "Tabloid Junkie", заедно со R & B балада "You Are Not Alone" ,Џексон презема мерки против неправдата и изолацијата кои тој ги чувствува, и поголемиот дел од својот гнев го насочува кон медиумите . Во интроспективната балада "Stranger in Moscow", Џексон се жали во врска со неговиот "пад на немилост", додека песните како "Earth Song", "Childhood", "Little Susie" и "Smile" " се сите оперски поп парчиња. Во песната "D.S.", Џексон започна вербален напад врз Том Sneddon. Тој го опишува Sneddon како антисоцијален, бел супермацист кои сака да го "добие мојот газ, жив или мртов". На песната, Sneddon рече: "Јас не му направив чест да го слушам него, но ми кажаа дека песната завршува со звук на пиштол." На Invincible Џексон работи во голема мера со продуцентот Rodney Jerkins. Тоа е снимка составена од урбан соул како "Cry" и "The Lost Children", балади како што се "Speechless", "Break of Dawn" и "Butterflies" и миксови хип-хоп, Поп и R & B во "2000 вати" "Heartbreaker" и "Invincible".

Вокален стил

Џексон пееше од детството, и со тек на време неговиот глас и вокален стил е забележливо изменета. Помеѓу 1971 и 1975 година, гласот на Џексон се промени од момче сопран на висок тенор. Џексон прво користел техника наречена "вокално подикнување" во 1973, почнувајќи со песната "It's Too Late to Change the Time" од The Jackson 5, албумот G.I.T.: Get It Together. Џексон не ја употреби техниката со икањето-нешто како опива за воздух или што се бори-целосно, се до снимањето на Off the Wall: може да се види во полна сила во промотивното видео "Shake Your Body (Down to the Ground)". Со доаѓањето на Off the Wall во доцните 1970-ти, способностите на Џексон како вокалист беа добро рангирани. Во тоа време, Ролинг Стоун ги споредија своите вокали со "breathless, dreamy stutter" од Стиви Вондер. Нивната анализа е исто така дека Џексоновиот пердувест-со боја на звук тенор е извонредно убав. Се менува без проблеми во изненадувачки фалсет кој многу храбро го користи ". 1982 се виде на издавањето на Thriller и Ролинг Стоун имаа мислење дека Џексон тогаш пееше во "целосно возраснен глас", кој беше "обоен со тага". Карактеристичниот намерно погрешен изговор на "ајде", што Џексон често го користи, повремено спелуван "cha'mone" или "shamone", исто така е главен во импресиите и карикатурите од него. На крајот на 1990-тите години на доглед беше интроспективниот албум Dangerous. "Њујорк тајмс" истакна дека на некои песни ", тој нема здив, неговиот глас трепери со анксиозност или капки за очајен шепот, подсвиркване низ стиснати заби" и дека има "несреќен тон." Кога пее за братство или самодовербата музичарот ќе се врати во "мазен" вокал. Кога коментираа за Invincible, Ролинг Стоун имаа мислење дека-на возраст од 43-Џексон сеуште ја изведе " со исклучително гласовен ритам и вибрирачки вокални хармонии." Нелсон Џорџ ги сумираше вокалите на Џексон со наведување "Благодатта, агресијата, ржењето, природниот детско во себе, фалсетот, мазноста, таа комбинација на елементи го означи како професионален вокалист". Музички спотови и кореографија

Наведен како крал на музичките спотови, Стив Хјуи од Allmusic набљудуваше како Џексон го трансформираше музичкиот спот во уметничка форма и промотивна алатка преку сложени линии, танц рутини, специјални ефекти и познатите камео појавувања, истовремено ги урива расните бариери. Пред Thriller, Џексон се бореше да добие покриеност на МТВ, наводно, затоа што тој беше Афроамериканец. Притисокот од CBS Records ги убеди МТВ да почне да се прикажува "Billie Jean" и подоцна "Beat It", што доведе до долго партнерство со Џексон, исто така, помагање на други црни музичари за да добијат признавање. МТВ вработените негираат расизам во нивната покриеност, или притисок да го променат својот став. МТВ тврди дека тие играат на рок музиката, без оглед на расата. Популарноста на неговите видеа на МТВ помогнаа да се стави релативно млад канал "на картата";. Фокусот на МТВ се префрли во корист на поп и R & B. Неговата изведба на Motown 25: Вчера, денес, засекогаш го промени обемот на сценско шоу во живо, "Тоа што Џексон го усно-синхронизираше 'Били Џин' е, само по себе, не плански , но фактот што тој не го промени влијанието на изведба е извонреден;. дали претставата беше во живо или усно-синхронизирана не направи никаква разлика за публиката ", со што се создава една ера во која уметници ре-креираа спектаклот на музички видео снимки на сцената. Кратки филмови како Thriller во голема мера останаа единствени за Џексон, додека групниот танц секвенца во "Beat It", често се имитира. Кореографијата во трилер стана дел од светската поп-културата, реплицирана насекаде од индиски филмови до затворите во Филипини. Краткиот филм Thriller означи зголемување на скалата за музички спотови, а е именуван за најуспешните музички видеа од страна на Гинисовата книга на рекорди. Во 19-минутниот музички спот за "Bad" режиран од Мартин Скорсезе, Џексон почна да користи сексуални слики и кореографија која претходно не се гледа во неговата работа. Тој повремено ке ги зграпчи или допре неговите гради, торзото и препоните. На прашањето од страна на Опра во 1993 интервју за тоа зошто тој ја грабна неговиот чатал, тој одговори: "Мислам дека тоа се случува потсвесно", а тој го опиша тоа како нешто што не беше планирано, како нешто на што беше принуден од страна на музиката. "Bad" освои мешан прием од двете фановите и критичарите, магазинот Тајм го опиша како "озлогласен". Видеото, исто така ги исполни Весли Снајпс;. Видеа на Џексон во иднина често би биле во функција на познатите камео улоги За "Smooth Criminal", Џексон експериментирал со иновативен " посна- анти-гравитација " во неговите настапи. Маневарот бара посебни чевли за кои на него му беше доделен американскиот патентен број 5.255.452. Иако спотот за "Leave Me Alone" не беше официјално издаден во САД во 1989 година, тој беше номинирана за четири Билборд Музика Видео награди, освои три, а истата година го освои Златниот лав за квалитетот на специјалните ефекти кои се користат во производството. Во 1990 година, "Leave Me Alone" ја освои наградата "Греми" за најдобар музички спот, кратка форма. MTV Video Авангард Артист на Наградата за Декадата беше даден на Џексон да ги прослават неговите достигнувања во форма на уметност во 1980 година, следната година наградата беше преименувана во негова чест. "Black or White" беше придружена со контроверзната музика. Видеото, кое, на 14 ноември 1991 година, истовремено излезе во 27 земји со околу публика од 500 милиони луѓе, најголемо гледање некогаш за музичко видео. Карактеризираше сцена составена како да има сексуален карактер, како и претстави на насилство. Навредливите сцени во последната половина на 14-минутната верзија се избришани за да се спречи видеото да не биде забрането, а Џексон се извини. Заедно со Џексон, тоа го исполнија Macaulay Culkin, Peggy Lipton и George Wendt. Тоа помогна да влезе во морфинг како важна технологија во музичките спотови. "Remember the Time" е производство на елаборат, и станува еден од неговите најдолги видеа над девет минути. Поставен во древниот Египет, се вклучени визуелни ефекти и настапи на Eddie Murphy, Iman и Magic Johnson, заедно со посебена рутина на комплекс танц. Видеото за "In the Closet" беше најмногу сексуално провокативно парче на Џексон. Го исполни супермоделот Наоми Кембел во додворувачкиот танц со Џексон. Видеото е забрането во Јужна Африка поради своите слики. Музички спот за "Scream", во режија на Mark Romanek и продукцискиот дизајнер Tom Foden, се води како еден од повеќе критикуваните на Џексон. Во 1995 година, доби 11 MTV Video Music Award Номинации-повеќе од било кој друг музички видео-и го освои "Best Dance Видео", "Најдобра Кореографија", и "Најдобра режија". Песната и нејзините придружни видеа се одговор на реакциите кои Џексон ги доби од медиумите, откако беше обвинет за малтретирање на дете во 1993 година. Една година подоцна, ја доби Греми наградата за најдобар музички спот, кратка форма;. Набргу потоа Гинисовата книга на рекорди го наведе како најскапиот музички спот што некогаш е направен, во вредност од 7.000.000 $. "Earth Song" беше проследена со скап и добро примен музички спот, кој се стекна со номинација Греми за најдобар музички спот, во кратка форма во 1997 година. Видеото имало еколошка тема, покажувајќи слики на суровост кон животните, уништувањето на шумите, загадувањето и војната. Користење на специјални ефекти, времето е обратно, па животот се враќа, војни завршуваат, а шумите повторно растат. Објавен во 1997 година, а премиерата во 1996 година Канскиот филмски фестивал, Духовите на Мајкл Џексон беше краток филм напишан од Џексон и Стивен Кинг, во режија на Стен Винстон. Видео за духови е над 38 минути и го држи Гинисовиот рекорд како најдолг музички спот на светот. Наследство и влијаниja

Џексон во текот на неговата кариера ја трансформираше уметноста на музички спот и го исчистил патот за модерена поп-музика.Новинарот "Дејли телеграф" Том Утлеј го опишан Џексон во 2003 како "исклучително важен" и "генијален." На голем дел од неговата кариера, тој имал "сигурно" ниво на влијание врз младата генерација на целиот свет преку неговите музички и хуманитарни прилози. Музиката и видеата на Џексон, како трилер,ја поттикнаа расната разновидност во списокот на МТВ, помогна да се стави релативно нов канал во јавната свест иго насочи фокусот на каналот од рок во поп музика и R & B, обликување на каналот во форма која се како покажа трајна. Работата на Џексон продолжува да влијае на бројни хип хоп, рок, поп и R & B уметници, меѓу кои Бијонсе,] Мараја Кери, Ашер, "Грин деј", Бритни Спирс, Мадона, Џастин Тимберлејк, и Лудакрис, меѓу другите. Allmusic Стив Хјуи го опишува Џексон како "незапирлива неумолима сила, обземен од сите вештини за да доминира на топ листите барем привидно со: инстантно препознатливиот глас, танц потези, неверојатна музичка сестраност и носивост на чиста моќ на ѕвезда " Во. средината на 1980-тите, поп-магазинот Тајм музички критичар, Џеј Кокс, го истакнува "Џексон како најголемото нешто после" Битлси ". Тој е најжешкиот феномен после Елвис Присли. Тој само може да биде најпопуларниот црн пејач некогаш". Во 1990 година, "Венити фер го цитираше Џексон како најпопуларен уметник во историјата на шоу бизнисот. Во 2007 година, Џексон вели:" Музиката е мојот излез, мојот подарок за сите љубители на овој свет. преку него, мојата музика, знам дека ќе живее вечно". Кратко по смртта на Џексон, на 25 јуни 2009 година, МТВ накратко се врати во нејзината оригинална видео музика за да го прослават и оддадат почит на неговото дело. Каналот емитуваше многу часови на музички спотови на Џексон, во придружба на вести во живо со реакции од МТВ личностите и други познати личности. Привремената промена во програмирање на МТВ кулминираше следната недела во живо на каналот на панихидата на Џексон. На комеморацијата на 7 јули, 2009 година, основачот на Motown Records Бери Горди го прогласи Џексон како "најголемиот забавувач кој некогаш живеел. " Во 2010 година, два универзитетски библиотекари открија дека влијанието на Џексон е проширено во академија, и во научната литература беше забележливо, се однесувааше на ранг на предметот. Двајцата истражувачи чешлани преку пишувањата од разни научници, и подготвената Библиографија на оние дела кои се појавија за да исполнат барем еден од неколку критериуми. Меѓу овие критериуми беа настап во рецензирано списание, и обезбедување на увид во природата на "популарните икони вклучувајќи го и Џексон." Библиографија наоѓа референци на Џексон во извештаите од истражувањата во врска со музиката, популарната култура, како и низа на други теми. Библиографите идентификувани како нивен најголем чуден изум аргумент дека одредени аспекти на хемијата може ефективно да се одржуваат од страна на промената и имитирачките елементи на пеење на Џексон. Еден од истражувачките библиотекари подоцна уочи дека "фактот дека некој ќе ја преземе песната на Мајкл Џексон и ќе ја ко-преработи како средство за искажување хемиски концепти само го покажува сеприсутното влијание на Џексон ". Почести и награди

Мајкл Џексон беше примен во Холивудска стапка на славните во 1980 година како член на The Jacksons и во 1984 како соло уметник. Во текот на својата кариера добил бројни признанија и награди, вклучувајќи ги и светските музички награди како најпродаваниот "Поп машки изведувач на Милениумот, уметник на Американските музички награди на на векот и Наградата Бамби Поп Артист на Милениумот. Тој беше двојно регрутиран на Rock and Roll Hall of Fame, еднаш како член на The Jackson 5 во 1997 година, а подоцна и како соло артист во 2001 година. Џексон исто така, беше примен и во неколку други хали на славните, вклучувајќи ги и вокална група Hall of Fame (како член на Џексон 5) во 1999 година, песните Hall of Fame во 2002 година, и Hit Parade Hall of Fame (со неговите браќа) во 2009 година. Во 2010 година, Џексон како прво беше примен во Dance Hall of Fame (а во моментов како) танчер од светот на поп и рол 'рок. Неговите награди вклучуваат многу Гинисови рекорди (осум само во 2006 година), 13 Греми награди (како и на "Греми" награда за Легенда и Греми награда за животно дело), 26 Американските музички награди (24 само како соло артист, вклучувајќи го и "Уметник на векот", но не и од анкетата на "Уметник на 80-те")-повеќе од било кој уметник-, 13 број еден синглови во САД во неговата соло-кариера повеќе од било кој друг машки изведувач во Hot 100 ера и околу продажба до 750 милиони плочи во целиот свет, што го прави најдобро продаваниот машки соло поп изведувач на светот. На 29 декември 2009 година, Американскиот Филмски Институт јапризна Џексоновата смрт како "момент на значење", велејќи ", беше ненадејна смрт на Мајкл Џексон во јуни на 50-годишна возраст беше значајна за светскато излевање на жалост и безпреседантниот глобален панегирик на неговиот постхумен концерт пробен филм This Is It." Мајкл Џексон доби и Doctor of Humane Letters Degree од Обединетот Црнечки колеџ фонд, а исто така почесен докторат на Хуманитарни Писма од Фиск Универзитетот. Животни заработувачки

Неговите животни приходи од авторски права врз неговите соло снимки и музички спотови, приходите од концертите и другите податоци се проценува на околу 500.000.000 $, а некои аналитичари шпекулираат дека неговиот музички каталог би можел да биде во вредност од милијарди долари. Оваа шпекулација. сепак е контрадикторна со финансиските документи добиени од страна на Асошиетед прес, кои покажа дека на 31 март 2007 година, 50 отсто од уделот на Џексон во Сони / ATV Music Publishing каталог (неговите нај ценети дела) е во вредност од $ 390.600.000 и вредноста на нето на Мајкл Џексон беше $ 236,000,000. Билборд проценува дека Џексон има генерирано најмалку 1 милијарда американски долари во годината по неговата смрт.

Дискографија Got to Be There (1972) Ben (1972) Music & Me (1973) Forever, Michael (1975) Off the Wall (1979) Thriller (1982) Bad (1987) Dangerous (1991) HIStory: Past, Present and Future, Book I (1995) Invincible (2001) Турнеи Bad World Tour (1987–89) Dangerous World Tour (1992–93) HIStory World Tour (1996–97) This Is It (2009–10) (откажана)