Ајзенберг

Кнул е мал планински венец во северниот дел на Хесен, Германија, околу 45 километри јужно од Касел. Неговиот највисок врв е Ајзенберг, со надморска височина од 635,5 километри. Областа е пошумена и има ниска густина на населеност во споредба со соседните региони. Главен град во регионот е Шварценборн, со население од 1158 (2006), што е седиште на германската армија Јагеррегимент 1.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

  • Kümmerly and Frey. The New International Atlas. Rand McNally (1980)
  • (германски) Knüllgebirgsverein, пешачки и природен клуб

Координати: 50°53′N 9°28′E / 50.883° СГШ; 9.467° ИГД / 50.883; 9.467