Клипертон

прекуокеански остров на Франција

Клипертон (француски: Île de Clipperton или Île de la Passion; шпански: Isla de la Pasión) — остров во Тихиот Океан околу 1.000 км југозападно од Мексико. Тоа е ненаселен атол, 8 км во пречник и 1,6 км2. Највисоката точка на островот, поранешниот вулкан, е 27 метри.

Клипертон
Île de Clipperton / Isla de la Pasión
Карта на Клипертон со својата лагуна
Географија
МестоТихи Океан
Координати10°18′00″N 109°12′58″W / 10.3° СГШ; 109.216° ЗГД / 10.3; -109.216
Архипелагнема
Површина6 км2
Највисоко издигнување29 м
Највисока точкаКлипертонска Карпа
Управување
мала територијао. Клипертон
Демографија
Населениенема (1945)
Дополнителни податоци
Часовен појас

Островот Клипертон припаѓа на Франција. Во минатото островот владеел со Мексико. Администрацијата е под надлежност на Високиот комесар на Француска Полинезија, иако островот не припаѓа на оваа територија. Овој остров бил откриен од Фердинанд Магелан во 1521 година. Името го добил по пиратот Џон Клипертон, кој го користел островот како база во XVIII век.

Островот е непогоден за човечкиот живот поради ретките ресурси. На него има броен животински свет. Меѓу нив има 11 милиони ракови и многу птици.

Наводи уреди

Надворешни врски уреди