Клајнбартлоф

општина во Германија

Клајнбартлоф (германски: Kleinbartloff) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Клајнбартлоф
Црквата во Клајнбартлоф
Црквата во Клајнбартлоф
Црквата во Клајнбартлоф
Грб на Клајнбартлоф
Клајнбартлоф во рамките на Германија
Клајнбартлоф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ајхсфелдер Кесел
Градоначалник Ерхард Кох (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,59 км2
Надм. височина 325 м
Население 477  (31 декември 2006)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37355
Повик. бр. 036076
Портал www.eichsfelder-kessel.de
Местоположба на Клајнбартлоф во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°21′7″N 10°23′4″E / 51.35194° СГШ; 10.38444° ИГД / 51.35194; 10.38444

Наводи уреди