Кети Дончевска-Илиќ

Кети Дончевска Илиќ (р. 20 април 1972 во Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Кети Дончевска Илиќ
Роден 20 април 1972
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Вистинска љубов
До балчак
Бистра вода
Ругање со Христос
Занимање глумец
Сопружник Горан Илиќ
Деца Давид Илиќ

Филмографија

уреди
Година Филм Улога
2007 Јас сум од Титов Велес ТВ-филм Марија
2007-2010 Народни приказни ТВ-серија
2008 Куќен совет ТВ-серија
2010 Царската е последна ТВ-филм
2010-2011 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Румена
2012 Трето полувреме ТВ-филм Нурсе
2012 Бардо ТВ-филм
2012-2013 Македонски народни приказни ТВ-серија
2013 Тврдокорни ТВ-серија
2014 До балчак ТВ-филм Селанка со дете
2014-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016 Вистинска љубов ТВ-филм Жената на Градоначалникот
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Сопругата
2020-2023 Македонски народни приказни ТВ-серија
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Вера
2024 Утре Наутро ТВ-филм Ајтен

Надворешни врски

уреди