Келн (административен округ)

Келн е еден од петте административни окрузи во германската сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија. Тој се наоѓа на југозападот на покраината и ги покрива ридовите на Ајфел, како и Бершкиот крај.

Келн
Regierungsbezirk Köln
Административен округ
Карта на North Rhine-Westphalia со округот Келн
Карта на North Rhine-Westphalia со округот Келн
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаСеверна Рајна-Вестфалија
Админ. центарКелн
Површина
 • Вкупна7.364,71 км2 (284,353 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно4.475.530
 • Густина6,1/км2 (16/ми2)
Мреж. местоbezreg-koeln.nrw.de

Тој бил создаден во 1815, кога Прусија ја реорганизирала својата внатрешна администрација. Во 1972 бил придодаден округот Ахен .

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Ахен
 2. Дирен
 3. Ојскирхен
 4. Хајнсберг
 5. Горнобершки
 6. Рајна-Ерфт
 7. Рајн-Зиг
 8. Рајнско-бершки
 1. Ахен
 2. Бон
 3. Келн
 4. Леверкузен

Надворешни врски

уреди

50°50′N 6°55′E / 50.83° СГШ; 6.92° ИГД / 50.83; 6.92

 1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)