За други значења, види Кезон (појаснување).

Кезон е покраина на Филипините која е сместена во Калабарзон Регионот на Лузон. Главен град е Лусена Сити. Големата метропола Кезон не е сместена во оваа покраина, туку во Метро Манила. Кезон се наоѓа јужно од Метро Манила и е обиколен од Аурора на север, Булакан, Ризал, Лагуна и Батангас на запад и Камаринес на исток.

Кезон
Провинцискиот грб на Кезон
Провинцискиот грб на Кезон
Мапа на Филипините со факти за Кезон highlighted
Мапа на Филипините со факти за Кезон
Регион Калабарзон (Регион IV-A)
Главен град Лусена Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 1
 - Составни градови 1
 - Општини 39
 - Барангај 1,242
 - Конгресионални дистрикти 4
Население 12-та
 - Вкупно (2000) 1.679.030
 - Густина 193/km² (45-та)
Површина 5-та
 - Вкупно 8.706,6 km²
Основана 2 март, 1901 (како Тајабас)
Јазици Тагалог, Англиски
Гувернер Рафаел Пучеро Нантес (Liberal)
Административна зграда во Кезон

Етомологија Уреди

Покраината е наречена по вториот претседател на Филипините, Мануел Кезон.

Стопанство Уреди

кезон е видер на Филипините о производство на кикирики како и производство на масло од нив. Голрм дел од покраинатае прекриена со плантажи. Исто така доста застапено е и рибарството.

Административна поделба Уреди

Кезон е поделен на 39 општини и 1 град.

Надворешни врски Уреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли