Кебеликско Езеро

Кебеликско Езеро (германски: Käbelicksee) — езеро во округот Мекленбуршката Езерска Област, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Кебеликско Езеро
Havel-Kaebeliksee-11-VI-2007-205.jpg
Кебеликското Езеро, Национален парк Мириц, Германија
ПодрачјеМекленбуршка Езерска Област, Мекленбург-Западна Померанија
Координати53°25′2.31″N 12°56′33.29″E / 53.4173083° N; 12.9425806° E / 53.4173083; 12.9425806Координати: 53°25′2.31″N 12°56′33.29″E / 53.4173083° N; 12.9425806° E / 53.4173083; 12.9425806
Главни приливиХафел
Главни истециХафел
Сливни земји Германија
Најг. должина2,51 км км
Најг. ширина1,508 км км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
2.64 км² км2
Прос. длабочина3,4 м м
Најг. длабочина12,6 м м
Зафатнина8,900,000 m3 (310,000,000 cu ft) км3
Брег11,3 км км
Надм. височина62,4 м м
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Езерото е дел од Националниот парк Мириц. Се наоѓа на надморска височина од 62,4 метри, а неговата вкупна површина изнесува 2,64 км².

Надворешни врскиУреди

  •   Кебеликско Езеро на Ризницата ?
  • Никсдорф, Б. (2004), "Käbelicksee", Dokumentation von Zustand und Entwicklung der wichtigsten Seen Deutschlands (германски), Берлин: Сојузна служба за животна средина (Umweltbundesamt), стр. 143 Italic or bold markup not allowed in: |publisher= (help)