Каршијака (турски: Karşıyaka), порано Вера-ји Џиср — кварт во округот Јурешир во градот Адана. Подрачјето е на брегот на реката Сејхан, веднаш преку стариот град.

Каршијака
Вера-ји Џиср
Земја Турција
РегионКиликија
ПокраинаАдана
ОкругЈурегир
Надм. вис.&1000000000000002500000025 м
Население (2014)
 • Вкупно104,040
Регионален код0-322

Каршијака е населена во почетокот на 19 век, Каршијака е првото проширување на Адана на источниот брег на реката Сејхан. За време на египетското владеење со Адана (1833-1840), основан е квартот на Алавитите кои мигрирале од Сирија. Се граничи со државниот пат D400 на север, реката Сејхан на запад и каналот Јурешир на исток. Окружниот салон Јурешир, Државната болница во Адана и гробиштата Асри се наоѓаат во оваа зона.

Етимологија уреди

Името Каршијака што значи „другата страна“ е именувано по основањето на републиката, бидејќи подрачјето стоело од другата страна на стариот град. Оригиналното име на маалото, Вера-ји Џиср, е на отомански турски јазик што значи „преку мостот“.

Управување уреди

Квартот Каршијака е област на градот, а не ниво на власт. Квартот е составен од 14 маала и секое маало е управувано од страна на мухтар и Советот на стари лица. Населбите во Каршијака се: Џумхуриет, Јамачли, Сејхан, Хајдароглу, Бахчелиевлер, Акдениз, Гунешли, Анадолу, Деде Коркут, Јунус Емре, 19 Мајис, Јешилбаглар, Коза и Башак.

Демографија уреди

Населението во Каршијака заклучно со декември 2014 година било 104.040.[1] Традиционално арапско подрачје, Каршијака забележала масовна миграција на Курдите во текот на 90-тите години на минатиот век.

Маало Популација
Акдениз 5.251
Анадолу 8.406
Бахчелиевлер 6.494
Башак 6.651
Џумхуријет 7.704
Деде Коркут 5.789
Ѓунешли 3.908
Хајдароглу 5.288
Коза 7.006
Ондокуз Мајис 20.618
Сејхан 5.258
Јамачли 6.011
Јешилбаглар 8.553
Јунус Емре 7.103
Вкупно 104.040
 
Центарот за култура Рамазаноглу

Култура уреди

Центарот за култура Рамазаноглу е културен комплекс на Каршијака, основан од Министерството за култура и туризам. Центарот има театарска сала, библиотека и две изложбени сали. Театарот во градот Адана редовно настапува во центарот.[2]

Спорт уреди

Адана Каршијака СК е фудбалски клуб на Каршијака, кој настапува во Првата дивизија во Аматерската лига во Адана. Местото на одржување на клубот е стадионот Акдениз.

Стадионот Пејами Сафа Марачи, сместен на брегот на реката Сејхан, е другиот стадион сместен во четвртото место.[3]

Транспорт уреди

Метро-станицата на Каршијака е станицата Џумхуриет, на раскрсницата од патот Караташ и мостот Регулатор.

Одделот за автобуси на општината Адана има автобуски линии од центарот на Адана до маалата во Каршијака. Од Каршијака заминуваат минибуси за Караташ.

Наводи уреди

  1. „25-11-2015-16:32:23-2003598131901558285190326624“. rapory.tuik.gov.tr. Архивирано од изворникот на 2015-11-25. Посетено на 2015-11-25.
  2. „T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI | ADANA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ“. adanakultur.gov.tr. Посетено на 2015-10-26.
  3. „Peyami Safa Maracı Stadı | Stadyum bilgileri | AmatorFutbol.Org“. amatorfutbol.org. Посетено на 2015-11-25.