Карнобат (бугарски: Карнобат) — град во Југоисточна Бугарија, административен центар на општината Карнобат во Бургаската Област. Има население од околу 17.692 жители (2022).[1]

Карнобат
Карнобат
град
Централниот дел на Карнобат
Централниот дел на Карнобат
Карнобат is located in Бугарија
Карнобат
Карнобат
Местоположба на Карнобат во Бугарија
Координати: 42°39′4.78″N 26°59′7.94″E / 42.6513278° СГШ; 26.9855389° ИГД / 42.6513278; 26.9855389
ЗемјаБугарија
ОбластБургас
ОпштинаКарнобат
Управа
 • ГрадоначалникГеорги Димитров (независен)
Површина
 • Вкупна109,66 км2 (42,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000262000000262 м
Население (2022)
 • Вкупно17,692
 • Густина160/км2 (420/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код8400
Повик. бр.+359 0559
Мреж. местоkarnobat-ob.bg

Географија и местоположба

уреди

Градот се наоѓа на 55 километри северозападно од Бургас. Градот се наоѓа на еднакво растојание од Сливен, Јамбол и Бургас. Низ градот минува главниот пат Софија - Бургас. Тука е и клучката за Шумен. Железничката станица на Карнобат е една од најпрометните железнички станици во Бугарија. Како железнички јазол ја поврзува јужна со северна, како и источна со централна Бугарија.

Историја

уреди

Карнобатскиот крај, кој се наоѓа пред јужните приоди на премините Ришки и Врбишки, има античка историја која датира од неолитската ера. Селата и тумбите во реонот откриваат траги на живот од неолитот и железното време, богат селски живот за време на антиката и средниот век.

Првите информации за Карнобат датираат од 1153 година и биле вклучени во Географијата на Мохамед ал-Идриси - арапски патник и научник. Историските извори покажуваат дека од 19 век до денес, градот отсекогаш бил административен, економски и трговски центар со традиционален годишен панаѓур.

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди