Карл-Хајнц Румениге

(Пренасочено од Карл Хајнц Румениге)

Карл-Хајнц Румениге (германски: Karl-Heinz Rummenigge; 25 септември 1955 во Липштат ) е поранешен германски фудбалер.

Тој постигнал најголем успех во кариерата, играјќи за Баерн Минхен, со што освоил Меѓународен куп, Европски куп на шампиони и бројни титули на германски шампиони. Со германската фудбалска екипа го освоила Европското првенство во 1980 година, додека на Светското првенство двапати ( 1982 и 1986 година ) ) биле вице-шампиони. Тој бил два пати номиниран за најдобар фудбалер на годината.[1]

Клучен успехУреди

Баерн МинхенУреди

Репрезентативни успесиУреди

Западна ГерманијаУреди

НаводиУреди

  1. "Karl-Heinz Rummenigge". Fussballdaten.de (германски). Посетено на 8 July 2012.

Надворешни врскиУреди