Карли Смитсон

Карли Смитсон (англиски: Carly Sarah Hennessy родена на 12 септември 1983 како Карли Сара Хенеси[2]) е ирска соул/поп рок пејачка-текстописец која беше финалсистката на шесто место на седмата сезона на American Idol. Во 2001 година Смитсон го издала својот прв студиски албум за MCA Records наречен Ultimate High. Смитсон била изфрлена од издавачката куќа во 2002 година. Плановите за нејзиниот Idol-соло албум пропаднале и сега таа е глвен вокал во американската рок група We Are the Fallen[3].

Карли Смитсон
Биографски податоци
Родено имеКарли Сара Хенеси
Роден(а)12 септември 1983 (1983-09-12) (38 г.)
Даблин, Ирска
ПотеклоСан Диего, Калифорнија,
САД
Жанровипоп, соул, рок
ЗанимањаПејачка, текстописец
ИнструментиВокал
Период на активност1990–сега
ИздавачиIndependent (1993–1999)
MCA Records (1999–2002)
Universal Republic (2009–present)[1]
СоработнициWe Are the Fallen
Мреж. местоwww.CarlySmithson.com

ЖивотописУреди

Ран живот и школувањеУреди

Смитсон е родена во Даблин, Ирска како дете на родителите Мари Мурај и Лук Хенеси[4][5].После шест месеци живеење во Даблин, Смитсон и нејзините родители заминале во Јоханесбург, Јужноафриканската Република. Таа живеела таму сè додека таа и родителите не се преселиле повторно во Даблин кога имала 4 години. Смитсон почнала да пее наоколу кога имала 4 години, а имала и мало искуство со глумењето. Таа била вклучена во реклама за Denny's Колбасицата три години, почнувајќи од петгодишна возраст. Во 1990 година Смитсон ја играла улогата на Младата Маријан (Young Marianne) во филмот Fools of Fortune[6]. Две години подоцна, во 1992 година таа глумела во Les Misérables како Little Cosette во Ирска. Кога имала десет години таа издала независно CD наречено Carly's Christmas Album кое беше издадено во Обединетото Кралство[6]. Кога Смитсон имала 14 години нејзините родители се развеле. Една година подоцна, таа и нејзиниот татко се преселиле во САД за Смитсон да развие музичка кариера. Смитсон била исфрлена од средното училиште каде што учела[4][5].

Личен животУреди

После договорот на Смитсон со MCA Records таа решила да се одмори од музиката[7] . Таа се сретнала со нејзиниот маж Тод Смитсон, тату мајстор во Сан Диего. Тие живееле во Мариета, Џорџија, неколку години каде што Смитсон работела во ирски бар наречен Fado.

КариераУреди

Ultimate High (1999–2001)Уреди

  Главна статија: „Ultimate High.

Пред бракот со нејзиниот маж Тод Смитсон, Карли Смитсон (тогаш Карли Хенеси) издала албум за MCA Records наречен Ultimate High во 2001 година. MCA Records потрошиле 2 милиони долари на продукцијата и на промоцијата на првиот албум на Смитсон, а од него се продадени само 300 копии.

American IdolУреди

5 СезонаУреди

Смитсон учествувала на аудициите на петтата сезона на American Idol во Лас Вегас, Невада и анонимно била прифатена од судиите.

7 СезонаУреди

Во 2007 година, Смитсон повторно се пријавила на седмата сезона на American Idol.

НаводиУреди

  1. „Universal Republic Records Signs New Rock Band We Are the Fallen“. Reuters. October 28, 2009.
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2008-10-10. Посетено на 2011-01-28.
  3. „Carly Smithson to join forces with ex-Evanescence musicians to become the Fallen“. LA Times. June 18, 2009. Посетено на June 18, 2009.
  4. 4,0 4,1 Ordo&Ntilde, Jennifer (February 26, 2002). „Pop Singer Fails to Strike a Chord Despite the Millions Spent by MCA“. The Wall Street Journal.
  5. 5,0 5,1 http://blog.mattgoyer.com/stories/2002/02/21/popSingerFailsToStrikeAChordDespiteTheMillionsSpentByMCA.html
  6. 6,0 6,1 Carly Hennessy. Geffen. 2001-08-08.
  7. Carly Smithson Says 'Idol' Is 'A Bit Of A Struggle For The Ladies'. MTV. 2001-04-24.

Надворешни врскиУреди

Карли Смитсон на American Idol