Капчaгај (казашки: Қапшағай, руски: Капчага́й) — град во областа Алмати во Казахстан.[1] Со местоположба на реката Или, бил изграден истовремено со изградбата на Капчагајовата брана на истата река во 1960 година. Браната го создала езерото Капчагај, како позната викенд туристичка атракција за жителите на областа Алмати. Население:
39,855 жители (2009);[2] 33,428 жители (1999).[2]

Капчагај
Қапшағай
Капчага́й
Поглед на езерото Капшагај
Поглед на езерото Капшагај
Координати: 43°53′0″N 77°5′0″E / 43.88333° N; 77.08333° E / 43.88333; 77.08333Координати: 43°53′0″N 77°5′0″E / 43.88333° N; 77.08333° E / 43.88333; 77.08333
ЗемјаКазахстан
ОбластАлмати
Население (2013)
 • Вкупно56.861
Часовен појасОмско време (UTC+6)
Повик. бр.72772

НаводиУреди

  1. National Geospatial-Intelligence Agency. Geonames database entry. (search) Accessed 2011-05-12.
  2. 2,0 2,1 „Население Республики Казахстан“. Департамент социальной и демографической статистики. Посетено на 8 December 2013. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „kz2009Census“ е зададен повеќепати со различна содржина.

Надворешни врскиУреди